Charyzmatyczność – nieuchwytna cecha osobowości. Czy można i czy warto uczyć się charyzmy?
Charyzmatyczność kojarzy się często z cechą wrodzoną, czymś, co posiadają tylko nieliczni. To „błysk w oku, umiejętność skupiania na sobie uwagi i inspirowania innych. W rzeczywistości jednak charyzma nie jest wyłącznie darem natury, lecz kompetencją, którą można i warto rozwijać. Charyzma odgrywa istotną rolę w budowaniu relacji, skutecznej komunikacji i pewności siebie, a w doradztwie zawodowym te umiejętności mają szczególne znaczenie – wpływają na kierunek rozwoju kariery. Nauczyciele doradcy zawodowi mogą wspierać uczniów w rozwijaniu tej cechy. Z artykułu dowiesz się m.in.: Czy charyzmy można się nauczyć – i jak rozwijać ją krok po kroku? Jakie cechy naprawdę decydują o charyzmatyczności – i czy musisz być ekstrawertykiem? Jak nauczyciele i doradcy zawodowi mogą wspierać uczniów w budowaniu charyzmy? Dlaczego charyzma to kluczowa kompetencja w rozwoju kariery zawodowej? »
Ostatnia prosta przed maturą. Jak doradca zawodowy może wesprzeć maturzystę?
Okres przygotowania do egzaminu maturalnego to jeden z najważniejszych etapów w edukacji, dla wielu czas pełen obaw i niepewności. Istotne jest, aby doradca zawodowy był nie tylko źródłem informacji, ale oferował również przyszłym maturzystom wsparcie emocjonalne. Jak w tym trudnym czasie doradca zawodowy może wesprzeć maturzystę, pomóc uczniowi pokonać stres i ograniczające przekonania oraz zaplanować przyszłość edukacyjno-zawodową? Z artykułu dowiesz się: Jak wesprzeć maturzystę, który odczuwa stres z powodu wątpliwości, czy wybrał dobrą uczelnię, studia lub pomysł na karierę? W jaki sposób kształcić u uczniów umiejętność radzenia sobie ze stresem? Jaka może być rola doradcy zawodowego w procesie wsparcia maturzysty i absolwenta szkoły średniej? Jakie techniki pracy warto zaproponować kończącym etap nauki uczniom szkół ponadpodstawowych, którzy poszukują wsparcia w kreowaniu swojej kariery zawodowej? Jakie postawy i przekonania, które ukształtują w sobie młodzi ludzie, może w przyszłości szczególnie docenić pracodawca? »
Pokolenie Z. Charakterystyka nowej generacji pracowników urodzonych w latach 1995 – 2012, wchodzących po milenialsach na rynek pracy
Współczesny rynek pracy zmienia się dynamicznie, a jednym z kluczowych czynników tych przemian są zmiany demograficzne. Zmiana pokoleniowa modyfikuje i na nowo ustala standardy w zatrudnieniu. Pokolenie Z, czyli osoby urodzone w latach 1995 – 2012, już wkraczają na rynek pracy, na nowo definiując świadomość zawodową pracowników. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń, ich świat jest nierozerwalnie związany z Internetem, mediami społecznościowymi i cyfrowymi narzędziami. Wszystko to wpływa na ich styl życia, wartości oraz oczekiwania wobec pracodawców i rynku pracy. Jakimi pracownikami będą uczniowie i już są świeżo upieczeni absolwenci? Z tego artykułu dowiesz się: Uczniów w jakim wieku można określać przedstawicielami pokolenia Z? Dlaczego pokolenie Z nazywa się również „cyfrowymi tubylcami”? Jakie cechy różnią przedstawicieli generacji Z od baby boomers, pokolenia X i pokolenia Y? Jak pokolenie Z funkcjonuje w realiach współczesnego rynku pracy? Jakie są kluczowe oczekiwania pokolenia Z wobec współczesnego świata pracy? Jak skutecznie wspierać rozwój zawodowy uczniów pokolenia Z? Co warto przeczytać, by zdobyć wiedzę temat zmian pokoleniowych na rynku pracy? »
Szkolny doradca zawodowy jako rzetelny ekspert rynku pracy 2025 – 2030
Rynek pracy w latach 2025–2030 będzie podlegać dynamicznym zmianom. Przedstawiciele młodego pokolenia muszą dostosować swoje podejście do kariery uwzględniając między innymi takie zjawiska jak automatyzacja, rozwój sztucznej inteligencji, nowe modele zatrudnienia i globalizacja. Wsparciem w tym zakresie dla ucznia jest nauczyciel doradca zawodowy. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są najważniejsze trendy w rekrutacji pracowników wchodzących na rynek pracy do 2030 r.? Jakie zmiany przechodzi światowy i polski rynek pracy? Do jakich zmian na rynku pracy należy przygotowywać uczniów? W jakich branżach można spodziewać się licznych nowych miejsc pracy w latach 2025-2030? Jakie działania uwzględnić w pracy nauczyciela doradcy zawodowego, aby przygotować uczniów do wejścia na rynek pracy do 2030? W jaki sposób nauczyciel doradca zawodowy może aktualizować wiedzę o przyszłości rynku pracy? Jak wdrażać wiedzę o wymaganiach rynku i przyszłości pracy w Polsce i na świecie podczas lekcji z doradcą zawodowym? »
Metoda rybiego szkieletu – sposób na rozwiązanie problemu
Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie na co dzień mierzą się z różnymi problemami. Wartym uwagi narzędziem pomocnym w analizie i porządkowaniu przyczyn zaistniałych problemów jest metoda rybiego szkieletu, znana również pod nazwą diagramu Ishikawy. Narzędzie może być przydatne między innymi w procesie poszukiwania rozwiązań konfliktów i problemów, w integrowaniu zespołu klasowego oraz w stymulowaniu rozwoju osobistego uczniów. Z artykułu dowiesz się m.in.: Czym jest metoda rybiego szkieletu i skąd wzięła się jej nazwa? Dlaczego metoda rybiego szkieletu jest skutecznym narzędziem edukacyjnym? Jak zbudowany jest diagram Ishikawy i co symbolizują jego elementy? Jakie korzyści płyną ze stosowania tej metody w edukacji? Jakie etapy pracy z metodą rybiego szkieletu prowadzą do skutecznego rozwiązania problemów? Jak wykorzystać diagram Ishikawy w pracy z uczniami na różnych poziomach edukacji? Jak metoda rybiego szkieletu może wspierać nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych? W jakich sytuacjach metoda rybiego szkieletu jest szczególnie przydatna? Jakie sposoby zastosowania metody rybiego szkieletu można wprowadzić do codziennej pracy w szkole? »
Przyszły pracowniku, nastaw się na zmiany. Czym są reskilling i upskilling?
Przemiany gospodarcze, transformacja cyfrowa, rozwój sztucznej inteligencji to tylko niektóre z czynników warunkujących zmiany na rynku pracy. Skutkiem jest między innymi wypieranie pracy ludzkiej przez procesy automatyzacji. By móc mierzyć się skutecznie z tą sytuacją, niezbędne jest ciągłe inwestowanie w rozwój kompetencji zawodowych. Jednymi z możliwych rozwiązań są reskilling i upskilling pracowników. Z artykułu dowiesz się: Jakie trendy kształtują przyszłość zatrudniania pracowników? Dlaczego lifelong learning jest niezbędny, aby skutecznie zmierzyć się ze zmianami zachodzącymi na rynku pracy? Jak reskilling i upskilling pomaga w zdobywaniu nowych kompetencji? Jakie zalety dla pracownika i przedsiębiorstwa niosą ze sobą upskilling i reskilling? Jak nastawić się pozytywnie do zmian w życiu zawodowym? »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 68
