Szkoły podstawowe, to miejsce, w którym znajdziesz artykuły, scenariusze i karty pracy przydatne w planowaniu i realizacji doradztwa zawodowego w szkole podstawowej. Proponowane materiały odpowiadają na aktualne potrzeby doradców – zamieszczamy tu wskazówki prawne i dydaktyczne, a także informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze świata doradztwa zawodowego.
Artykuły i porady
Pokolenie Z. Charakterystyka nowej generacji pracowników urodzonych w latach 1995 – 2012, wchodzących po milenialsach na rynek pracy
Współczesny rynek pracy zmienia się dynamicznie, a jednym z kluczowych czynników tych przemian są zmiany demograficzne. Zmiana pokoleniowa modyfikuje i na nowo ustala standardy w zatrudnieniu. Pokolenie Z, czyli osoby urodzone w latach 1995 – 2012, już wkraczają na rynek pracy, na nowo definiując świadomość zawodową pracowników. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń, ich świat jest nierozerwalnie związany z Internetem, mediami społecznościowymi i cyfrowymi narzędziami. Wszystko to wpływa na ich styl życia, wartości oraz oczekiwania wobec pracodawców i rynku pracy. Jakimi pracownikami będą uczniowie i już są świeżo upieczeni absolwenci? Z tego artykułu dowiesz się: Uczniów w jakim wieku można określać przedstawicielami pokolenia Z? Dlaczego pokolenie Z nazywa się również „cyfrowymi tubylcami”? Jakie cechy różnią przedstawicieli generacji Z od baby boomers, pokolenia X i pokolenia Y? Jak pokolenie Z funkcjonuje w realiach współczesnego rynku pracy? Jakie są kluczowe oczekiwania pokolenia Z wobec współczesnego świata pracy? Jak skutecznie wspierać rozwój zawodowy uczniów pokolenia Z? Co warto przeczytać, by zdobyć wiedzę temat zmian pokoleniowych na rynku pracy? »
Nauczyciel bez wymaganych kwalifikacji nie poprowadzi zajęć doradztwa zawodowego
Powierzenie czynności z zakresu doradztwa zawodowego nauczycielowi nieposiadającemu kwalifikacji do zajmowania stanowiska doradcy zawodowego jest ograniczone. Nauczyciel niebędący doradcą, nie może powiem prowadzić zajęć obowiązkowych, uwzględnionych w ramowych planach nauczania. Sprawdź, jakie zadania można powierzyć nauczycielowi bez kwalifikacji doradcy zawodowego. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jakie zadania z zakresu doradztwa zawodowego można powierzyć nauczycielowi bez kwalifikacji doradcy zawodowego? Czy nauczyciel bez kwalifikacji może prowadzić obowiązkowe zajęcia z doradztwa zawodowego? Co zrobić, jeśli szkoła nie może zatrudnić doradcy zawodowego? »
Scenariusze zajęć i ćwiczenia
Moje wyobrażenia siebie jako pracownika na początku i na końcu szkoły podstawowej. Scenariusz zajęć dla uczniów VII–VIII
Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń określa aspiracje i potrzeby w zakresie własnego rozwoju i możliwe sposoby ich realizacji oraz uczeń dokonuje autoprezentacji; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cele główne: uczeń zauważa swój rozwój i wynikające z tego zmiany w planach zawodowych, uczeń dokonuje autoprezentacji. Cele szczegółowe: Uczeń: kształtuje proaktywną postawę wobec własnego rozwoju edukacyjno-zawodowego, określa swoje aspiracje zawodowe i opowiada o nich, rozwija umiejętność prezentowania wyników swojej pracy, rozwija kompetencje interpersonalne i autoprezentacji w grupie, rozwija umiejętność oceny innych w kontekście zawodowym. Metody pracy: miniwykład, dyskusja, burza mózgów, kolaż, praca grupowa, prezentacja. Środki dydaktyczne: arkusz A2 lub typu flipachart (70x100 cm) – dla każdej grupy, kolorowe czasopisma, reklamy, ulotki, marker, kleje biurowe lub taśma klejąca – dla każdej grupy. Przewidywany czas realizacji: 45 min. »
Czy zawsze warto dążyć do doskonałości? O perfekcjonizmie. Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII
Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń dokonuje syntezy przydatnych w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej informacji o sobie wynikających z autoanalizy, ocen innych osób oraz innych źródeł; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: zrozumienie wpływu perfekcjonizmu na osiąganie celów, zarówno w życiu osobistym, jak i edukacyjnym, oraz na przyszłą karierę. Cele szczegółowe: nauczenie się rozpoznawania własnych możliwości i ograniczeń, rozwinięcie umiejętności planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej z uwzględnieniem osobistych ograniczeń i możliwości, promowanie zdrowego podejścia do osiągania celów. Metody pracy: mapa myśli, praca indywidualna, dyskusja, debata, praca grupowa. Środki dydaktyczne: kartka A4, mazaki – dla każdej grupy, „Zestaw pytań pomocniczych” (załącznik nr 1) – dla każdej grupy, „Scenariusze życiowe” (załącznik nr 2), kartka i długopis – dla każdego ucznia, talie kart – w liczbie odpowiadającej liczbie utworzonych grup. Przewidywany czas realizacji: 60 min. »
Jak wybrać szkołę ponadpodstawową? Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII
Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń planuje ścieżkę edukacyjno-zawodową, uwzględniając konsekwencje podjętych wyborów; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: zapoznanie uczniów z kryteriami wyboru szkoły ponadpodstawowej. Cele szczegółowe: Uczeń: poznaje różne kryteria wyboru szkoły ponadpodstawowej, tworzy indywidualną hierarchię kryteriów wyboru szkoły, doświadcza różnicy między swoją hierarchią kryteriów a opinią rówieśników. Metody pracy: dyskusja, rozmowa kierowana, praca w grupach – metoda kuli śnieżnej, praca indywidualna. Środki dydaktyczne: flipchart lub tablica, pisaki, kartki A4. Przewidywany czas realizacji: 45 min. »
Kategorie
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 68
