Kreatywność. Jak ją w sobie obudzić? Jak jej nie stracić?
Jak stać się bardziej twórczym i kreatywnym? Nie myśleć szablonowo oraz unikać utartych schematów, sztywnych norm i zasad. Odpowiedź na pytanie wydaje się prosta. Trudniejsze może być zastosowanie tych wskazówek w praktyce. Codzienna rutyna ułatwia funkcjonowanie, daje poczucie bezpieczeństwa i wygody – wdraża schematy myślowe i stereotypy. Nawyki są jak hamujące kotwice. Kreatywność tworzy się wówczas, gdy abstrakcja i nielogiczność przejmują ster na nieznanych wodach. Pomysłowość nie zawsze jest wrodzonym talentem, ale można się jej nauczyć. Otwartość umysłu, podejmowanie ryzyka, akceptacja popełniania błędów, chęć do eksperymentowania, ciekawość – to cechy, które pozwalają spojrzeć z innej perspektywy na problem i dzięki temu być może znaleźć jego nietypowe rozwiązanie. »
Kalendarz Doradcy Zawodowego: kwiecień 2024 r.
Sprawdź, co ważnego dla doradców zawodowych będzie działo się w kwietniu 2024 r. Poznaj kalendarz świąt zawodowych, który może być inspiracją do tworzenia i sprawdź, kiedy prenumeratorzy mogą skorzystać z dyżurów ekspertów. Kalendarz jest na bieżąco uzupełniany! »
Umiejętne zarządzanie czasem – kluczowa kompetencja ucznia i pracownika
Zarówno młodzież, jak i dorośli zmagają się z coraz większą liczbą obowiązków i bodźców rozpraszających uwagę. Obecnie umiejętność zarządzania sobą w czasie nabiera nowego, wyjątkowego znaczenia. W decydujący sposób determinuje szanse na sukces i dobre samopoczucie, zarówno w edukacji, jak i w karierze zawodowej. Szczególnie uczniom szkół podstawowych i średnich, którzy dopiero kształtują swoje nawyki, nauka planowania i efektywnego wykorzystywania czasu przynosi korzyści. Zapewnia nie tylko lepsze wyniki w edukacji, ale także przygotowuje do stawienia czoła wyzwaniom świata pracy. W czasach, w których technologia oferuje niezliczone możliwości, ale też stwarza wiele pokus, nauka planowania staje się integralną częścią edukacji. To klucz do sukcesu w karierze oraz utrzymania zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Opanowanie tej kompetencji pozwala zredukować stres, zwiększyć produktywność i odczuć ogólną poprawę samopoczucia. Z artykułu dowiesz się m.in.: Dlaczego umiejętność zarządzania sobą w czasie jest tak ważna zarówno dla uczniów jak i pracowników? Jak zarządzanie czasem może wpłynąć na sukces edukacyjny i zawodowy? Czym jest prokrastynacja i jakie są jej główne przyczyny? Jakie skutki może mieć nieumiejętne zarządzanie czasem? Jakie techniki mogą pomóc w pokonaniu prokrastynacji? Czym jest wielozadaniowość i jak wpływa na wydajność? Jakie korzyści niesie za sobą świadome zarządzanie czasem? Jakie są najważniejsze kroki w kierunku efektywnego zarządzania czasem? Dlaczego ważne jest, aby już od młodego wieku uczyć się umiejętności zarządzania czasem? Jakie nawyki mogą pomóc w lepszej organizacji dnia zarówno w szkole, jak i w pracy? »
Jak przygotować się do pierwszej pracy? Porady dla absolwentów szkół ponadpodstawowych
Absolwenci i absolwentki szkół ponadpodstawowych stają przed jednym z najważniejszych wyzwań dorosłego życia – znalezieniem swojej pierwszej pracy. To etap, który dostarcza mieszanki wielu emocji, od mocnej ekscytacji po oczywiste obawy. Dla wielu to nie tylko krok w stronę wyczekiwanej samodzielności finansowej, lecz również pierwszy krok w kierunku realizacji zawodowej pasji i ambicji. Z artykułu dowiesz się: Gdzie szukać pierwszej pracy po studiach lub po szkole ponadpodstawowej? Co warto zawrzeć w pierwszym CV? Jakie kompetencje są szczególnie cenione u nowych pracowników? Za co szczególnie ceni się młodych ludzi w nowym miejscu pracy? Jakie działania ułatwią podjęcie pierwszej pracy? »
Perfekcjonizm a profesjonalizm w rzeczywistości edukacyjnej i zawodowej
Zanim uczeń ukończy szkołę i wejdzie na rynek pracy, różne czynniki determinują jego postawę wobec obowiązków i podejmowanych aktywności. W przyszłości być może będzie perfekcjonistą i/lub profesjonalistą w swoim fachu. Co różni te dwa określenia? Czy perfekcjonizm i profesjonalizm idą ze sobą w parze? Jak zmienia się sposób wartościowania tego, co perfekcyjne? Z artykułu dowiesz się: Co perfekcjonizm ma wspólnego z profesjonalizmem? Jakie cechy ma perfekcjonista lub perfekcjonistka? Z jakiego powodu perfekcjoniści częściej mają zaniżone poczucie własnej wartości? Jaką wartość ma popełnianie błędów? Na czym polega rozsądne stawianie sobie wysokich wymagań? »
Kalendarz Doradcy Zawodowego: marzec 2024 r.
Sprawdź, co ważnego dla doradców zawodowych będzie działo się w marcu 2024 r. Poznaj kalendarz świąt zawodowych, który może być inspiracją do tworzenia i sprawdź, kiedy prenumeratorzy mogą skorzystać z dyżurów ekspertów. Kalendarz jest na bieżąco uzupełniany! »
Freelancing – przelotna moda czy atrakcyjny i przyszłościowy model zatrudnienia?
„Pracę swoich marzeń łatwiej jest sobie stworzyć, niż ją znaleźć. Kto szuka pracy w sposób konwencjonalny, raczej nie może na to liczyć. Aby sobie taką pracę zapewnić, trzeba doskonale znać samego siebie” [1]. Praca w charakterze freelancera daje wyjątkowe możliwości spełniania marzeń. Czy jednak każdy może ją wykonywać? Jakie są jej wady? Z artykułu dowiesz się: Na czym polega freelancing? W jaki sposób zostać swoim własnym pracodawcą? W jakiej branży dobrze jest pracować na zasadzie freelancingu? Jakie są wady i zalety pracy freelancera? Czy przejście na freelancing to dobry wybór? Czym charakteryzuje się freelancer-profesjonalista? »
Autorefleksja ucznia jako narzędzie rozwoju osobistego
Autorefleksja polegająca na świadomym analizowaniu swoich emocji, doświadczeń i zachowań stanowi niezastąpione narzędzie w edukacji i samodoskonaleniu młodych ludzi. Umożliwia rzeczową ewaluację postępowań i postaw. Dzięki zdolności do podejmowania autorefleksji uczniowie mogą lepiej zrozumieć samych siebie oraz swoje motywacje, reakcje i wybory. Doskonalenie umiejętności autorefleksji w szkołach jest zatem nie tylko sposobem na podniesienie wyników nauczania, lecz równieżśrodkiem wspomagającym rozwój osobisty uczniów. W świecie, który stale ewoluuje i stawia nowe wyzwania, zdolność ta staje się cenną kompetencją. Wspiera adaptację do nowych sytuacji, podejmowanie wyborów i budowanie mocnych podstaw przyszłego życia zawodowego i prywatnego. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jak autorefleksja wpływa na j rozwój emocjonalno-społeczny ucznia i jakie są tego korzyści? Jakie znaczenie ma autorefleksja w procesie edukacyjnym i jak wpływa na wyniki nauczania? W jaki sposób nauczyciele mogą wspierać rozwój zdolności do autorefleksji u uczniów? Jakie metody i techniki zastosować do pobudzania autorefleksji u dzieci i młodzieży? Jakie wyzwania mogą pojawić się przy wdrażaniu praktyk autorefleksji i jak nauczyciele mogą im zaradzić? »
Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego
W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, doradcy zawodowi i nauczyciele stają przed wyjątkowym wyzwaniem – jak przygotować uczniów do zawodów przyszłości, które zapewnią im stabilność zatrudnienia i satysfakcję zawodową? Cennym źródłem przydatnej w tym kontekście wiedzy jest opublikowana w styczniu Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy 2024. »
Kalendarz Doradcy Zawodowego: luty 2024 r.
Sprawdź, co ważnego dla doradców zawodowych będzie działo się w lutym 2024 r. Poznaj kalendarz świąt zawodowych, który może być inspiracją do tworzenia i sprawdź, kiedy prenumeratorzy mogą skorzystać z dyżurów ekspertów. Kalendarz jest na bieżąco uzupełniany! »
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »