Katarzyna Płuska
42 artykułów na stronie

Katarzyna Płuska

Specjalista ds. komunikacji społecznej (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Artystyczno-Pedagogiczny), certyfikowany trener umiejętności społecznych (TUS) 1 i 2 stopnia dla dzieci i dorosłych, absolwentka specjalizacji zarządzania zasobami ludzkimi (Politechnika Łódzka), menedżer oświaty, trener soft skills, autorka serwisu „Miękko o kompetencjach” www.katarzynapluska.pl. Twórczyni tematycznych artykułów, e-booków, pomocy dydaktycznych oraz kursów online. Prowadzi szkolenia oraz warsztaty dotyczące obszarów komunikacji interpersonalnej, kompetencji miękkich, zarządzania personelem oraz treningi umiejętności społecznych dla dzieci.
Artykuły autora

Umiejętne zarządzanie czasem – kluczowa kompetencja ucznia i pracownika

Zarówno młodzież, jak i dorośli zmagają się z coraz większą liczbą obowiązków i bodźców rozpraszających uwagę. Obecnie umiejętność zarządzania sobą w czasie nabiera nowego, wyjątkowego znaczenia. W decydujący sposób determinuje szanse na sukces i dobre samopoczucie, zarówno w edukacji, jak i w karierze zawodowej. Szczególnie uczniom szkół podstawowych i średnich, którzy dopiero kształtują swoje nawyki, nauka planowania i efektywnego wykorzystywania czasu przynosi korzyści. Zapewnia nie tylko lepsze wyniki w edukacji, ale także przygotowuje do stawienia czoła wyzwaniom świata pracy. W czasach, w których technologia oferuje niezliczone możliwości, ale też stwarza wiele pokus, nauka planowania staje się integralną częścią edukacji. To klucz do sukcesu w karierze oraz utrzymania zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Opanowanie tej kompetencji pozwala zredukować stres, zwiększyć produktywność i odczuć ogólną poprawę samopoczucia. Z artykułu dowiesz się m.in.: Dlaczego umiejętność zarządzania sobą w czasie jest tak ważna zarówno dla uczniów jak i pracowników? Jak zarządzanie czasem może wpłynąć na sukces edukacyjny i zawodowy? Czym jest prokrastynacja i jakie są jej główne przyczyny? Jakie skutki może mieć nieumiejętne zarządzanie czasem? Jakie techniki mogą pomóc w pokonaniu prokrastynacji? Czym jest wielozadaniowość i jak wpływa na wydajność? Jakie korzyści niesie za sobą świadome zarządzanie czasem? Jakie są najważniejsze kroki w kierunku efektywnego zarządzania czasem? Dlaczego ważne jest, aby już od młodego wieku uczyć się umiejętności zarządzania czasem? Jakie nawyki mogą pomóc w lepszej organizacji dnia zarówno w szkole, jak i w pracy?
27 marca 2024Czytaj więcej »

1. Zaplanuj swój czas metodą ALPEN. Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII

Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII, uczeń dokonuje syntezy przydatnych w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej informacji o sobie wynikających z autoanalizy, ocen innych osób oraz innych źródeł; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cele główne: rozwijanie umiejętności planowania i organizacji, zachęcenie do autorefleksji i samooceny. Cele szczegółowe, uczeń: potrafi zidentyfikować i opisać poszczególne etapy działania w zgodzie z metodą ALPEN przy planowaniu swojego dnia, wykazuje umiejętność realistycznego oszacowania czasu potrzebnego na wykonanie różnych zadań, potrafi ustalić priorytety i zaplanować czas buforowy w swoim harmonogramie, potrafi przeprowadzić samoocenę swojego planu i zidentyfikować obszary do poprawy, aktywnie uczestniczy w dyskusji grupowej, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wnioskami z zastosowania metody ALPEN. Metody pracy: pogadanka z dyskusją, miniwykład, praca indywidualna, dyskusja grupowa. Środki dydaktyczne: plansze tematyczne do pobrania ze strony: https://www.katarzynapluska.pl/techniki-zarzadzania-soba-w-czasie, Mój harmonogram dnia wg metody ALPEN (załącznik nr 1 – dla każdego ucznia). Przewidywany czas realizacji: 60 min.
27 marca 2024Czytaj więcej »