Lifelong learning – nauka na każdym etapie życia
Współczesność charakteryzuje coraz więcej planowanych i nieoczekiwanych szybkich zmian. Zmiany demograficzne, rozwój nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji, big data, globalizacja, kryzysy generują konieczność aktualizacji i zdobywania nowej wiedzy, kompetencji i umiejętności [1]. Co sprawia, że edukacja przez całe życie jest koniecznością? Jakie obszary edukacji ustawicznej wyodrębnił Robert J. Kidd, i dlaczego są one tak istotne? Czym różni się kształcenie ustawiczne od idei lifelong learning? Jakie dokumenty i raporty Unii Europejskiej ukształtowały współczesne podejście do lifelong learning? Dlaczego koncepcja lifelong learning jest ważna dla najmłodszych, a nie tylko dla dorosłych? Jakie korzyści przynosi uczenie się przez całe życie w obliczu wyzwań współczesnego świata? Jakie cechy i kompetencje stają się kluczowe na rynku pracy dzięki lifelong learning? »
Jak wykorzystać metodę case study w doradztwie zawodowym w pracy z uczniem?
Metoda case study w doradztwie zawodowym jest skutecznym narzędziem, możliwym do zastosowania zarówno na poziomie szkoły podstawowej, jak i na późniejszych etapach edukacji. Pozwala zdobywać cenną wiedzę oraz rozwijać umiejętności interpersonalne, analityczne i podejmowania decyzji. Dzięki swojej elastyczności, umożliwia dopasowanie różnorodnych treści do omawianych tematów, potrzeb grupy i zainteresowania uczniów. Z artykułu dowiesz się: W jakim celu wykorzystać case study w doradztwie edukacyjno-zawodowym w szkole podstawowej? Jaki wymiar edukacyjny ma analiza przypadku? Z jakimi innymi metodami pracy doradcy połączyć metodę studium przypadku? Jakie m.in. cechy i kompetencje miękkie kształci w uczniach praca metodą case study? Gdzie szukać wsparcia przy tworzeniu przykładowych studium przypadku? Czego może nauczyć się uczeń podczas analizy przypadku? »
Nonkonformistyczna ścieżka kariery edukacyjno-zawodowej
Pewni siebie i otwarci na nowe doświadczenia młodzi ludzie chętnie poszukują alternatywnych dróg samorozwoju. Nie wszyscy chcą naśladować sposób postępowania starszych pokoleń lub dopasowywać się do narzucanych społecznie schematów. Nonkonformistyczna ścieżka edukacyjno- zawodowa staje się coraz bardziej popularna. Podążanie nią może być wymagającym odwagi i samozaparcia wyzwaniem. Podjęcie go być może zaprocentuje korzyściami wynikającymi między innymi z poznania alternatywnych metod nauki i unikalnych możliwości kariery. Osoby decydujące się obrać niekonwencjonalny kierunek kształcenia i rozwoju kariery zawodowej odnajdują swoje miejsce w świecie, łącząc pasje z pracą – redefiniują pojęcie sukcesu. Warto zwrócić uwagę uczniów na znaczenie postawy nonkonformistycznej w kreowaniu osobistej kariery edukacyjno-zawodowej. Z artykułu dowiesz się m.in.: Czym jest nonkonformistyczna ścieżka edukacyjno-zawodowa i dlaczego staje się coraz bardziej popularna? Jakie korzyści może przynieść podążanie niekonwencjonalną drogą kariery? Dlaczego postawa nonkonformistyczna jest ważna w rozwoju indywidualnej kariery zawodowej? Jakie wyzwania mogą napotkać osoby decydujące się na nonkonformistyczne podejście do edukacji i pracy? Jakie cechy sprawiają, że niektórzy nonkonformiści odnoszą sukces w nietypowych zawodach? Jakie znane postacie stały się symbolem sukcesu dzięki nieszablonowemu myśleniu i działaniu? Czy każdy może obrać własną drogę zawodową, inspirując się przykładem takich osób jak Steve Jobs czy Banksy? Jakie organizacje i programy wspierają młodych ludzi w rozwijaniu alternatywnych ścieżek kariery? Jakie narzędzia i strategie mogą pomóc w promowaniu postawy nonkonformistycznej w edukacji? Dlaczego wyjście ze strefy komfortu jest tak ważne w procesie rozwoju osobistego i zawodowego? Jak nauczyciele mogą inspirować i wspierać uczniów w odkrywaniu własnej, unikalnej drogi kariery? W jaki sposób nonkonformizm może stać się kluczem do sukcesu w nowoczesnym, cyfrowym świecie? »
Postawa nonkonformizmu w edukacji i pracy zawodowej
Nonkonformizm, będący oznaką krytycznego myślenia jednostki i często „drogą pod prąd”, w kontekście długoterminowego rozwoju osobistego i zawodowego może stać się siłą napędową zmian i innowacji. Jednak zarówno w edukacji, jak i pracy zawodowej rodzi konieczność zmierzenia się z licznymi wyzwaniami. Z artykułu dowiesz się m.in.: Czym jest nonkonformizm? Jakie cechy charakteryzują osoby o postawie nonkonformistycznej? Jak nonkonformizm wpływa na indywidualny rozwój i zmiany społeczne? Jakie wyzwania stoją przed nonkonformistycznymi uczniami i nauczycielami w obecnym systemie edukacyjnym? Jakie korzyści niesie za sobą wspieranie nonkonformizmu w edukacji? Czy nonkonformizm uczniów może prowadzić do odkryć i innowacji? Jak nonkonformizm przejawia się w środowisku pracy? Jakie są potencjalne korzyści i wyzwania nonkonformizmu w karierze zawodowej? Dlaczego w niektórych organizacjach nonkonformiści mogą być postrzegani jako trudni współpracownicy? W jaki sposób firmy i organizacje wspierają postawy nonkonformistyczne? Jakie metody i programy edukacyjne sprzyjają rozwijaniu nonkonformizmu w szkole? Dlaczego dialog i wzajemne zrozumienie są kluczowe w kształtowaniu środowiska otwartego na nonkonformizm? Czy można znaleźć równowagę między konformizmem a nonkonformizmem? »
Co to jest talent, jak go rozpoznać i w jakim stopniu warunkuje przyszłość zawodową?
Marcus Buckingham, w odpowiedzi na pytanie „co to jest talent”, proponuje następującą definicję: „Talent to każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania lub zachowania, który może znaleźć praktyczne zastosowanie”. Takie twierdzenie pozwala wysnuć wniosek, że każdy człowiek ma szansę odkryć w sobie talent. W ramach tego pojęcia uwzględnia się bowiem nie tylko wrodzone zdolności, ale również potencjał, który można rozwijać. Umiejętność rozpoznania i wykorzystania własnego talentu może decydować o przyszłym sukcesie zawodowym. Z artykułu dowiesz się: W jaki sposób definiuje się słowo talent? Czym jest talent? Co nazywamy talentem, a co umiejętnością? Czy sprawność w danej dziedzinie to już talent? O czym warto pomyśleć w kontekście talentu i planów edukacyjno-zawodowych? »
Kontrola kuratorium oświaty w szkole – przebieg, protokół, zalecenia
W roku szkolnym 2024/2025 przedmiotem kontroli planowanych w szkołach podstawowych będzie organizacja doradztwa zawodowego zgodnie z przepisami prawa. O tym, jakie aspekty mogą zostać poddane kontroli, można przeczytać w artykule Kontrola kuratora oświaty w szkole podstawowej – zgodność organizacji doradztwa zawodowego z przepisami prawa . W niniejszej publikacji natomiast omówiono zasady przeprowadzania i przebiegu kontroli w szkole. Dowiedz się, jak wygląda kontrola kuratorium oraz jakie nieprawidłowości dotyczące organizacji kształcenia zawodowego można uznać za istotne uchybienie. Artykuł koncentruje się na kontroli planowanej. Należy jednak pamiętać, że omówione przepisy mają zastosowanie również w przypadku kontroli doraźnej. Z artykułu dowiesz się m.in.: Które przepisy regulują zasady przeprowadzania kontroli przez kuratorium oświaty w szkołach? Jakie prawa i obowiązki mają osoby przeprowadzające kontrolę w szkole? Co powinno znaleźć się w protokole z kontroli i jaki jest termin jego przekazania dyrektorowi szkoły? Jakie kroki może podjąć dyrektor szkoły, jeśli nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w protokole z kontroli? Jakie konsekwencje może ponieść dyrektor w przypadku stwierdzenia poważnych uchybień podczas kontroli? Jak przygotować szkołę na kontrolę kuratorium oświaty? Jakie są konsekwencje niewykonania zaleceń kuratorium oświaty dla szkół niepublicznych? Czy zasady przeprowadzania kontroli kuratorium oświaty są takie same w szkołach publicznych i niepublicznych? »
Arkusze kontroli doradztwa zawodowego w szkole podstawowej zatwierdzone przez Ministra Edukacji – co sprawdzą kuratorzy?
Na stronie Ministerstwa Edukacji pojawiły się wzory arkuszy kontroli w zakresie zgodności z przepisami prawa oświatowego organizacji doradztwa zawodowego w publicznych szkołach podstawowych. Zalecono, by objąć kontrolą łącznie 30% publicznych szkół podstawowych z wyłączeniem szkół artystycznych, specjalnych, integracyjnych, z oddziałami przysposabiającymi do pracy. Kontrolą przeprowadzaną w okresie od listopada 2024 do końca czerwca 2025 r. objęte będą działania podejmowane w roku szkolnym 2023/2024. Z artykułu dowiesz się: W jaki sposób kontrolujący będzie gromadził informacje o sposobie organizacji zajęć z doradztwa zawodowego? Jakiego rodzaju informacje zawarte będą w arkuszu? Gdzie szukać arkuszy kontroli? »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »