Artykuły i porady
Ostatnia prosta przed maturą. Jak doradca zawodowy może wesprzeć maturzystę?
Okres przygotowania do egzaminu maturalnego to jeden z najważniejszych etapów w edukacji, dla wielu czas pełen obaw i niepewności. Istotne jest, aby doradca zawodowy był nie tylko źródłem informacji, ale oferował również przyszłym maturzystom wsparcie emocjonalne. Jak w tym trudnym czasie doradca zawodowy może wesprzeć maturzystę, pomóc uczniowi pokonać stres i ograniczające przekonania oraz zaplanować przyszłość edukacyjno-zawodową? Z artykułu dowiesz się: Jak wesprzeć maturzystę, który odczuwa stres z powodu wątpliwości, czy wybrał dobrą uczelnię, studia lub pomysł na karierę? W jaki sposób kształcić u uczniów umiejętność radzenia sobie ze stresem? Jaka może być rola doradcy zawodowego w procesie wsparcia maturzysty i absolwenta szkoły średniej? Jakie techniki pracy warto zaproponować kończącym etap nauki uczniom szkół ponadpodstawowych, którzy poszukują wsparcia w kreowaniu swojej kariery zawodowej? Jakie postawy i przekonania, które ukształtują w sobie młodzi ludzie, może w przyszłości szczególnie docenić pracodawca? »
Szkolny doradca zawodowy jako rzetelny ekspert rynku pracy 2025 – 2030
Rynek pracy w latach 2025–2030 będzie podlegać dynamicznym zmianom. Przedstawiciele młodego pokolenia muszą dostosować swoje podejście do kariery uwzględniając między innymi takie zjawiska jak automatyzacja, rozwój sztucznej inteligencji, nowe modele zatrudnienia i globalizacja. Wsparciem w tym zakresie dla ucznia jest nauczyciel doradca zawodowy. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są najważniejsze trendy w rekrutacji pracowników wchodzących na rynek pracy do 2030 r.? Jakie zmiany przechodzi światowy i polski rynek pracy? Do jakich zmian na rynku pracy należy przygotowywać uczniów? W jakich branżach można spodziewać się licznych nowych miejsc pracy w latach 2025-2030? Jakie działania uwzględnić w pracy nauczyciela doradcy zawodowego, aby przygotować uczniów do wejścia na rynek pracy do 2030? W jaki sposób nauczyciel doradca zawodowy może aktualizować wiedzę o przyszłości rynku pracy? Jak wdrażać wiedzę o wymaganiach rynku i przyszłości pracy w Polsce i na świecie podczas lekcji z doradcą zawodowym? »
Przyszły pracowniku, nastaw się na zmiany. Czym są reskilling i upskilling?
Przemiany gospodarcze, transformacja cyfrowa, rozwój sztucznej inteligencji to tylko niektóre z czynników warunkujących zmiany na rynku pracy. Skutkiem jest między innymi wypieranie pracy ludzkiej przez procesy automatyzacji. By móc mierzyć się skutecznie z tą sytuacją, niezbędne jest ciągłe inwestowanie w rozwój kompetencji zawodowych. Jednymi z możliwych rozwiązań są reskilling i upskilling pracowników. Z artykułu dowiesz się: Jakie trendy kształtują przyszłość zatrudniania pracowników? Dlaczego lifelong learning jest niezbędny, aby skutecznie zmierzyć się ze zmianami zachodzącymi na rynku pracy? Jak reskilling i upskilling pomaga w zdobywaniu nowych kompetencji? Jakie zalety dla pracownika i przedsiębiorstwa niosą ze sobą upskilling i reskilling? Jak nastawić się pozytywnie do zmian w życiu zawodowym? »
Scenariusze zajęć i ćwiczenia
Jak i gdzie szukać pierwszej pracy?
Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla szkół ponadpodstawowych: uczeń analizuje informacje o lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim rynku pracy oraz funkcjonujących na nim zasadach w kontekście wyborów edukacyjno-zawodowych; załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Scenariusz dla uczniów klas ponadpodstawowych Cel główny: rozwijanie umiejętności analizowania informacji o lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim rynku pracy oraz zasad jego funkcjonowania w kontekście wyborów edukacyjno-zawodowych. Cele szczegółowe: Uczeń: analizuje informacje o lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim rynku pracy oraz funkcjonujących na nim zasadach, rozpoznaje skuteczne sposoby poszukiwania pierwszej pracy dostosowane do poziomu rynku pracy, ocenia oferty pracy pod kątem wymagań pracodawców, warunków zatrudnienia oraz potencjalnych korzyści i ograniczeń, wnioskuje na podstawie analizy przypadków i porównania poziomów rynku pracy, dostrzegając ich wpływ na własne wybory edukacyjno-zawodowe. Metody pracy: miniwykład z dyskusją, praca w grupach, analiza przypadków. Środki dydaktyczne: tablica/flipchart, kartki i długopisy – dla każdej grupy i dla każdego ucznia, Karty pracy do analizy przypadków młodych osób szukających pracy (załącznik nr 1), Oferty pracy do analizy (załącznik nr 2), Pytania do porównania poziomów rynku pracy (załącznik nr 3). Przewidywany czas realizacji: 45 min. »
Własna działalność gospodarcza. Czy to pomysł dla mnie?
Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla szkół ponadpodstawowych: uczeń porównuje formy zatrudnienia i możliwości funkcjonowania na rynku pracy jako pracownik, pracodawca lub osoba prowadząca działalność gospodarczą w obszarze, w którym się kształci, oraz analizuje podstawy prawa pracy, w tym rodzaje umów o pracę, sposoby ich rozwiązywania, prawa i obowiązki pracownika; załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadpodstawowych Cel główny: zapoznanie z procedurą zakładania jednoosobowej działalność gospodarczej (JDG) oraz możliwościami pozyskania dofinansowania na rozpoczęcie działalności. Cele szczegółowe: Uczeń: wie, w jaki sposób formalnie zarejestrować w CEIDG własną działalność gospodarczą, pozyskuje informacje dotyczące finansowania JDG, analizuje kluczowe aspekty biznesu posługując się modelem biznesowym Canvas, dokonuje samooceny w kontekście własnych predyspozycji do prowadzenia JDG. Metody pracy: burza mózgów, dyskusja kierowana, miniwykład, praca w grupach, autorefleksja. Środki dydaktyczne: tablica multimedialna, tablica/flipchart, mazaki, Pomysły na biznes – case study (załącznik nr 1), Model biznesowy CANVAS (załącznik nr 2) – dla każdego ucznia, Minitest: Czy masz predyspozycje do bycia przedsiębiorcą? (załącznik nr 3) – dla każdego ucznia. Przewidywany czas realizacji: 45 min. »
Logo kariery – zaprojektuj swoje osobiste logo
Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla szkół ponadpodstawowych: uczeń analizuje własne zasoby (zainteresowania, zdolności, uzdolnienia, kompetencje, predyspozycje zawodowe) w kontekście planowania ścieżki edukacyjno-zawodowe; załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadpodstawowych Cel główny: rozwijanie umiejętności refleksji nad swoimi zainteresowaniami, wartościami i celami zawodowymi. Cele szczegółowe: Uczeń: rozpoznaje swoje zainteresowania, wartości i umiejętności związane z przyszłą karierą, rozwija kreatywność oraz zdolność do wizualnego wyrażania idei, tworzy wizualną reprezentację swoich planów zawodowych w formie logo, uczy się komunikacji wizualnej i rozumie znaczenie marki osobistej. Metody pracy: burza mózgów, dyskusja kierowana, praca indywidualna, praca w parach, praca z obrazem/grafiką, prezentacja uczniowska. Środki dydaktyczne: kartki A4 – dla każdego ucznia, flamastry, kredki, kolorowy papier, nożyczki, opcjonalnie: komputery z dostępem do Internetu lub programów graficznych (np. Canva, Paint), tablica lub projektor do prezentacji logotypów, Moje osobiste logo – przydatne symbole (załącznik nr 1) – dla każdego ucznia, film pt. „12 logo znanych firm, które mają ukryte znaczenie” [1]. Przewidywany czas realizacji: 45 min. »
Kategorie
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 68
