Katarzyna Płuska
81 artykułów na stronie

Katarzyna Płuska

Specjalista ds. komunikacji społecznej, certyfikowany trener umiejętności społecznych (TUS) 1 i 2 stopnia dla dzieci i dorosłych, absolwentka specjalizacji zarządzania zasobami ludzkimi, menedżer oświaty, trener soft skills, autorka serwisu „Miękko o kompetencjach” www.katarzynapluska.pl. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Integracja sensoryczna. Twórczyni tematycznych artykułów, e-booków, pomocy dydaktycznych oraz kursów online. Szkoleniowiec.
Artykuły autora

Jaka jest moja inteligencja? Teoria inteligencji wielorakiej. Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII-VIII

Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń rozpoznaje własne zasoby (zainteresowania, zdolności, uzdolnienia, kompetencje, predyspozycje zawodowe) oraz dokonuje syntezy przydatnych w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej informacji o sobie wynikających z autoanalizy, ocen innych osób oraz innych źródeł; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: rozwijanie umiejętności w zakresie rozpoznawania własnych zasobów oraz dokonywania syntezy przydatnych informacji o sobie w kontekście planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej. Cele szczegółowe:Uczeń: wyjaśnia pojęcie inteligencji wielorakiej, identyfikuje różne typy inteligencji według teorii Howarda Gardnera, rozpoznaje własne zasoby (zainteresowania, zdolności, uzdolnienia, kompetencje, predyspozycje zawodowe), dokonuje autoanalizy w kontekście różnych typów inteligencji, planuje, jak wykorzystać wiedzę o własnych typach inteligencji w kontekście przyszłej edukacji i kariery. Metody pracy: wykład informacyjny, praca indywidualna, dyskusja, praca w grupach. Środki dydaktyczne: Test inteligencji wielorakiej [1], kartki A5 i długopis – dla każdego ucznia, kartki A3 i przybory do pisania – dla każdej z 8 grup, Jaka to jest inteligencja wieloraka? (załącznik nr 1). Przewidywany czas realizacji: 45 min.
25 października 2024Czytaj więcej »

Nonkonformistyczna ścieżka kariery edukacyjno-zawodowej

Pewni siebie i otwarci na nowe doświadczenia młodzi ludzie chętnie poszukują alternatywnych dróg samorozwoju. Nie wszyscy chcą naśladować sposób postępowania starszych pokoleń lub dopasowywać się do narzucanych społecznie schematów. Nonkonformistyczna ścieżka edukacyjno- zawodowa staje się coraz bardziej popularna. Podążanie nią może być wymagającym odwagi i samozaparcia wyzwaniem. Podjęcie go być może zaprocentuje korzyściami wynikającymi między innymi z poznania alternatywnych metod nauki i unikalnych możliwości kariery. Osoby decydujące się obrać niekonwencjonalny kierunek kształcenia i rozwoju kariery zawodowej odnajdują swoje miejsce w świecie, łącząc pasje z pracą – redefiniują pojęcie sukcesu. Warto zwrócić uwagę uczniów na znaczenie postawy nonkonformistycznej w kreowaniu osobistej kariery edukacyjno-zawodowej. Z artykułu dowiesz się m.in.: Czym jest nonkonformistyczna ścieżka edukacyjno-zawodowa i dlaczego staje się coraz bardziej popularna? Jakie korzyści może przynieść podążanie niekonwencjonalną drogą kariery? Dlaczego postawa nonkonformistyczna jest ważna w rozwoju indywidualnej kariery zawodowej? Jakie wyzwania mogą napotkać osoby decydujące się na nonkonformistyczne podejście do edukacji i pracy? Jakie cechy sprawiają, że niektórzy nonkonformiści odnoszą sukces w nietypowych zawodach? Jakie znane postacie stały się symbolem sukcesu dzięki nieszablonowemu myśleniu i działaniu? Czy każdy może obrać własną drogę zawodową, inspirując się przykładem takich osób jak Steve Jobs czy Banksy? Jakie organizacje i programy wspierają młodych ludzi w rozwijaniu alternatywnych ścieżek kariery? Jakie narzędzia i strategie mogą pomóc w promowaniu postawy nonkonformistycznej w edukacji? Dlaczego wyjście ze strefy komfortu jest tak ważne w procesie rozwoju osobistego i zawodowego? Jak nauczyciele mogą inspirować i wspierać uczniów w odkrywaniu własnej, unikalnej drogi kariery? W jaki sposób nonkonformizm może stać się kluczem do sukcesu w nowoczesnym, cyfrowym świecie?
26 września 2024Czytaj więcej »

Konformista czy nonkonformista – miejsce pracy dla mnie komfortowe. Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII

Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń rozpoznaje swoje możliwości i ograniczenia w zakresie wykonywania zadań zawodowych i uwzględnia je w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie rozpoznawania własnych preferencji, możliwości i ograniczeń związanych z różnymi stylami pracy oraz wykorzystanie tej wiedzy w planowaniu ścieżkiedukacyjno-zawodowej. Cele szczegółowe: Uczeń: rozumie pojęcia i identyfikuje cechy konformizmu i nonkonformizmu w kontekście środowiska pracy, analizuje zalety i wady różnych stylów pracy, interpretuje ogłoszenia o pracę pod kątem preferowanego stylu pracy, rozwija umiejętność kreatywnego myślenia w projektowaniu środowiska pracy. Metody pracy: praca indywidualna, scenki sytuacyjne (role-play), praca w parach, praca w grupach. Środki dydaktyczne: kartka i długopis – dla każdego ucznia, Różne style pracy – scenki sytuacyjne (role-play) (załącznik nr 1), Analiza ogłoszeń o pracę (załącznik nr 2), kartka i długopis bądź kartka A4 i narzędzia do pisania (w tym mazaki) – dla każdej grupy. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
26 września 2024Czytaj więcej »