W tym miejscu znajdziesz materiały wspierające doradców w realizacji doradztwa zawodowego w szkole podstawowej. Znajdują się tutaj zarówno wskazówki praktyczne, jak również wyjaśnienia dotyczące zagadnień prawnych.
Inna ścieżka kariery edukacyjno-zawodowej w oczach dziecka i rodzica. Jak postępować, gdy rodzic i dziecko mają inne plany zawodowe?
Decyzja dotycząca wyboru ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej jest ważnym momentem w życiu każdego ucznia i jego rodziny. W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy oraz coraz większej różnorodności ścieżek zawodowych, wybór kariery staje się wyzwaniem zarówno dla młodych ludzi, jak i ich rodziców. Młody człowiek dopiero zbiera wiedzę i doświadczenia związane z pracą i wymarzonym zawodem. Powinien być w tym procesie otoczony wsparciem mentalnym i merytorycznym. Istotną rolę pełnią tu nauczyciele, środowisko szkolne, rówieśnicy, ale przede wszystkim bliscy ucznia – a w szczególności jego rodzice. Od doradców zawodowych w szkole oczekuje się wsparcia ucznia w podjęciu dobrej decyzji edukacyjno-zawodowej, w oparciu o wiedzę o jego oczekiwaniach, możliwościach i potrzebach oraz wymaganiach stawianych mu przez bliskich. Z tego artykułu dowiesz się: Jakie obawy towarzyszą rodzicom, których pociecha decyduje się na niezgodną z ich oczekiwaniami ścieżkę kariery edukacyjno-zawodowej? Jak postawy wychowawcze w rodzinie kształtują przyszłość zawodową dziecka? W jaki sposób rodzic może starać się pomóc dziecku w planowaniu kariery zawodowej? Jaka jest rola szkoły w procesie rozwoju edukacyjno-zawodowego ucznia? Jak postępować w sytuacji, gdy rodzic nie akceptuje planów edukacyjno-zawodowych dziecka? »
Coaching w doradztwie zawodowym w szkole
Nauczyciele w pracy zawodowej szukają efektywnych metod, które będą mogli wykorzystać w celu m.in. wspierania i motywowania uczniów, kreatywnego reagowania na potrzeby podopiecznych, budowania opartej na dobrych relacjach efektywnej współpracy z rodzicami oraz tworzenia zgranego zespołu klasowego. Wartościowym rodzajem doradztwa, przydatnym w pracy doradcy zawodowego w szkole może być coaching [1]. Z artykułu dowiesz się: Jakie są podobieństwa i różnice w pracy doradczej i coachingowej? Które elementy coachingu można wykorzystać w pracy z uczniem? Jakie korzyści przyniesie uczniowi wprowadzanie metod coachingowych w doradztwie zawodowym w szkole? »
Marka osobista – po co mi ona?
Każdy, świadomie lub nieświadomie, codziennie buduje swoją markę osobistą. Na jej obraz składają się sposób prezentowania się offline i online, wyznawane wartości, podejmowane działania i decyzje oraz sposób postrzegania przez otoczenie. Marka wiąże się z wizerunkiem i reputacją [1]. Kształtuje się oraz ujawnia we wszystkich obszarach życia, zarówno prywatnego, edukacyjnego, jak i zawodowego. Z artykułu dowiesz się m.in.: Czym jest marka osobista i jakie ma znaczenie w codziennym życiu? Jakie są kluczowe składowe skutecznie budowanej marki osobistej? Jakie są nieuniknione ryzyka związane z budowaniem marki osobistej i jak można je minimalizować? Jakie uniwersalne zasady pomagają w budowaniu pozytywnych relacji i wzmacnianiu personal brandingu? Jakie korzyści przynosi budowanie silnej marki osobistej już na etapie edukacji szkolnej? Jakie zawody najbardziej korzystają na posiadaniu dobrze zbudowanej marki osobistej? Jakie kroki podjąć, aby skutecznie budować i utrzymywać swoją markę osobistą? W jaki sposób można wykorzystać media społecznościowe do budowania i utrzymywania swojej marki osobistej? Jak uczniowie mogą budować swoją markę osobistą na terenie szkoły i jakie korzyści z tego wynikają? »
Sztuka mediacji. O tym jak i w jakim celu uczyć rozwiązywać spory nie tylko uczniów
Mediacja to pozasądowy sposób rozwiązywania sporów, który może być stosowany m.in. w rodzinie, w szkole i w miejscu pracy. Pomaga rozwiązywać konflikty w sposób pokojowy i efektywny, a to pozwala utrzymywać dobre relacje z ludźmi. Mediacja jest uznawana za jedną z alternatywnych metod rozwiązywania sporów, tzw. ADR – alternative dispute resolution, i bywa nazywana często „królową ADR” [1]. Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzony jest 21 października. Pierwsze wzmianki o stosowaniu mediacji pochodzą już z IV tysiąclecia p.n.e. [2]. Z artykułu dowiesz się: Dlaczego warto rozwiązywać konflikty między stronami przy użyciu mediacji? Kim jest mediator rówieśniczy? Jaką rolę w mediacjach uczniów w szkole pełni osoba dorosła? Jakiego rodzaju spory pomiędzy uczniami można starać się rozwiązać na drodze mediacji? »
Urlop wypoczynkowy doradcy zawodowego zatrudnionego przez część roku. Czy przysługuje ekwiwalent?
Ze względu na liczbę godzin doradztwa zawodowego przewidzianą w ramowych planach nauczania, doradców w szkołach podstawowych najczęściej zatrudnia się w niepełnym wymiarze czasu pracy. Umowę o pracę zwykle zawiera się na czas określony. W związku z tym często pojawiają się problemy dotyczące przysługującego wymiaru urlopu. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób obliczyć wymiar urlopu doradcy zawodowego zatrudnionego na część etatu w okresie krótszym niż 10 miesięcy w roku kalendarzowym. Z artykułu dowiesz się m.in.: Ile dni wolnych przysługuje doradcy zawodowemu zatrudnionemu przez część roku? Jak obliczyć liczbę dni urlopu wypoczynkowego doradcy? Czy za niewykorzystany urlop trzeba wypłacić ekwiwalent? »
Perfekcjonizm a profesjonalizm w rzeczywistości edukacyjnej i zawodowej
Zanim uczeń ukończy szkołę i wejdzie na rynek pracy, różne czynniki determinują jego postawę wobec obowiązków i podejmowanych aktywności. W przyszłości być może będzie perfekcjonistą i/lub profesjonalistą w swoim fachu. Co różni te dwa określenia? Czy perfekcjonizm i profesjonalizm idą ze sobą w parze? Jak zmienia się sposób wartościowania tego, co perfekcyjne? Z artykułu dowiesz się: Co perfekcjonizm ma wspólnego z profesjonalizmem? Jakie cechy ma perfekcjonista lub perfekcjonistka? Z jakiego powodu perfekcjoniści częściej mają zaniżone poczucie własnej wartości? Jaką wartość ma popełnianie błędów? Na czym polega rozsądne stawianie sobie wysokich wymagań? »
Freelancing – przelotna moda czy atrakcyjny i przyszłościowy model zatrudnienia?
„Pracę swoich marzeń łatwiej jest sobie stworzyć, niż ją znaleźć. Kto szuka pracy w sposób konwencjonalny, raczej nie może na to liczyć. Aby sobie taką pracę zapewnić, trzeba doskonale znać samego siebie” [1]. Praca w charakterze freelancera daje wyjątkowe możliwości spełniania marzeń. Czy jednak każdy może ją wykonywać? Jakie są jej wady? Z artykułu dowiesz się: Na czym polega freelancing? W jaki sposób zostać swoim własnym pracodawcą? W jakiej branży dobrze jest pracować na zasadzie freelancingu? Jakie są wady i zalety pracy freelancera? Czy przejście na freelancing to dobry wybór? Czym charakteryzuje się freelancer-profesjonalista? »
Autorefleksja ucznia jako narzędzie rozwoju osobistego
Autorefleksja polegająca na świadomym analizowaniu swoich emocji, doświadczeń i zachowań stanowi niezastąpione narzędzie w edukacji i samodoskonaleniu młodych ludzi. Umożliwia rzeczową ewaluację postępowań i postaw. Dzięki zdolności do podejmowania autorefleksji uczniowie mogą lepiej zrozumieć samych siebie oraz swoje motywacje, reakcje i wybory. Doskonalenie umiejętności autorefleksji w szkołach jest zatem nie tylko sposobem na podniesienie wyników nauczania, lecz równieżśrodkiem wspomagającym rozwój osobisty uczniów. W świecie, który stale ewoluuje i stawia nowe wyzwania, zdolność ta staje się cenną kompetencją. Wspiera adaptację do nowych sytuacji, podejmowanie wyborów i budowanie mocnych podstaw przyszłego życia zawodowego i prywatnego. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jak autorefleksja wpływa na j rozwój emocjonalno-społeczny ucznia i jakie są tego korzyści? Jakie znaczenie ma autorefleksja w procesie edukacyjnym i jak wpływa na wyniki nauczania? W jaki sposób nauczyciele mogą wspierać rozwój zdolności do autorefleksji u uczniów? Jakie metody i techniki zastosować do pobudzania autorefleksji u dzieci i młodzieży? Jakie wyzwania mogą pojawić się przy wdrażaniu praktyk autorefleksji i jak nauczyciele mogą im zaradzić? »
Jak skutecznie się uczyć? Metody i techniki efektywnego nabywania wiedzy
Skuteczne uczenie się jest współcześnie fundamentem sukcesów zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. W natłoku informacji do przyswojenia kluczową umiejętnością staje się dokonanie trafnego wyboru najbardziej efektywnej strategii nauki, umożliwiającej w jak najkrótszym czasie osiągnąć zadowalające rezultaty [1]. Uczenie się w sposób skuteczny wymaga nie tylko zaangażowania, lecz także zastosowania odpowiednich metod i technik, które umożliwią efektywne nabywanie wiedzy. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są różne style uczenia się i jak można je wykorzystać do efektywniejszej nauki? Czym jest model VARK i jak pomaga zrozumieć indywidualne preferencje w nauce? Jakie strategie uczenia się są najlepsze dla wzrokowców, słuchowców, osób preferujących czytanie/pisanie oraz kinestetyków? Jakie warunki muszą być spełnione, aby skutecznie zapamiętywać informacje? Czym jest neurodydaktyka i jakie ma znaczenie dla praktyk edukacyjnych? Jakie są przykłady metod neurodydaktycznych i jak mogą one poprawić proces nauki? W jaki sposób strategia SQ3R pomaga w skutecznym przyswajaniu treści? Jakie są zalety i wyzwania różnych metod i technik efektywnego nabywania wiedzy? Jakie role odgrywają techniki relaksacyjne w efektywności uczenia się? Dlaczego ważne jest rozpoznawanie własnego stylu uczenia się i jak to zrobić? Jakie są sposoby radzenia sobie z trudnościami w nauce? Jak wykorzystać opinie i feedback w procesie uczenia się? »
Doradztwo zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnością
Fundamentalnym celem doradztwa zawodowego w szkole jest wsparcie uczniów w świadomym i trafnym wyborze przyszłości edukacyjnej i zawodowej. To trudne zadanie, a jest ono jeszcze większym wyzwaniem, gdy wsparciem doradczym otacza się osobę z dysfunkcjami. Doradztwo zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnością w sposób szczególny powinno opierać się na otwartości, zaufaniu i poufności oraz zapewniać uczniowi poczucie bezpieczeństwa. Z artykułu dowiesz się: Jaką rolę odgrywa doradca zawodowy w budowaniu proaktywnej postawy uczniów względem rynku pracy? Jakie zadania stoją przed doradcą zawodowym w związku z pracą z uczniem z niepełnosprawnością? Jak dysfunkcje zdrowotne uczniów mogą ograniczać ich wybory zawodowe? Jak pracować z uczniem z niepełnosprawnością w zakresie szkolnego doradztwa zawodowego? Z jakiej literatury warto skorzystać, by poszerzyć swoją wiedzę o wsparciu uczniów z niepełnosprawnością w procesie doradczym? »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Kategorie
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 68
