W tym miejscu znajdziesz materiały wspierające doradców w realizacji doradztwa zawodowego w szkole podstawowej. Znajdują się tutaj zarówno wskazówki praktyczne, jak również wyjaśnienia dotyczące zagadnień prawnych.
Burza mózgów – praktyczna metoda rozwiązywania problemów i generowania pomysłów (nie tylko) w klasie szkolnej
Burza mózgów to prawdopodobnie najbardziej znana efektywna metoda twórczego rozwiązywania problemów. Jest jedną z metod aktywizujących, ułatwiających proces podejmowania decyzji. Dobrze przygotowana i przeprowadzona sesja może dostarczyć wartościowych pomysłów – również na zajęciach w szkolnej klasie. Jak dbać o efektywność procesu? Jak pomóc grupie zmieniać perspektywę i przełamać twórczy impas? Artykuł jest próbą uporządkowania podstawowych informacji na temat burzy mózgów i zaproszeniem do jej stosowania w pracy edukatora. »
O konsekwencjach przeżywania stresu
Napięcie, wyczerpanie, niepokój – z takimi uczuciami kojarzy się najczęściej stres. Chociaż wiedza na temat negatywnych konsekwencji jego przeżywania jest powszechna, to bywa on bagatelizowany. Z drugiej strony rzadko w praktyce wykorzystuje się mobilizujący, korzystny wpływ pewnego poziomu odczuwania stresu. Podejmując na lekcjach doradztwa zawodowego tematykę rozpoznawania stresu i radzenia sobie z nim, warto pokazać uczniom własne doświadczenie. Dzieci ucząc się przez naśladowanie, chętniej chłoną wiedzę od autorytetów, czyli dorosłych, którzy sami potrafią radzić sobie ze stresogennymi sytuacjami. To pozwala im na wypracowanie własnych strategii. »
Rynek pracy i zawody w przyszłości
XXI wiek to czas dynamicznych zmian cywilizacyjnych, gospodarczych i społecznych. To również czas trudnych doświadczeń i wyzwań. Jednym z obszarów, w którym pojawia się tych wyzwań wiele, jest rynek pracy – przestrzeń aktywności zawodowej. Pojawiają się nowe zawody i znikają tradycyjne. Zmiany na rynku pracy generują liczne pytania: jak będzie wyglądała praca w przyszłości? Jak będzie się zmieniała forma zatrudnienia? Jakie zawody powstaną lub przetrwają? I wreszcie, jakie kompetencje zawodowe będą najbardziej potrzebne? Niniejszy artykuł będzie próbą odnalezienia odpowiedzi na te pytania. »
Dobrze postawione pytanie! Sztuka zadawania pytań w doradztwie zawodowym
Wszyscy zadajemy pytania. Wpisane są one w codzienne funkcjonowanie ludzi. Oczywiście także w codzienność uczniów, nauczycieli, wychowawców i doradcy zawodowego. Pytania są ważne, są konieczne także w doradztwie zawodowym: grupowym i indywidualnym. Jak pytać? O co? Co zrobić, by pytać skutecznie? »
Kompetencje i predyspozycje zawodowe – klucze do trafnego wyboru ścieżki kariery
Kompetencje to zbiór wiedzy, umiejętności, postaw i zachowań, które pozwalają na skuteczne wykonywanie określonego zadania lub osiąganie zamierzonych celów. Obejmują zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, stosowaną w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych. Predyspozycje natomiast to cechy związane z czyimiś skłonnościami lub umiejętnościami. Ich posiadanie sprawia, że ktoś szczególnie nadaje się do czegoś1. Zastanówmy się, czym są kompetencje i predyspozycje zawodowe oraz dlaczego warto o nich mówić na zajęciach z doradcą zawodowym w szkole. »
Kompetencje przyszłości: jakie i w jaki sposób warto rozwijać w szkole?
W dynamicznym i nieustannie zmieniającym się świecie, w którym technologia odgrywa coraz większą rolę, dzieci potrzebują odpowiednich kompetencji. Można śmiało uznać, iż cenione do niedawna umiejętności nie są już wystarczające, aby sprostać wyzwaniom i możliwościom, które niosą ze sobą rewolucja technologiczna oraz rozwój społeczny i gospodarczy. Tradycyjne zawody stopniowo ustępują miejsca formom pracy opartym na interdyscyplinarnych umiejętnościach. To wymaga od systemu edukacyjnego dostosowania się do zmian. Pojawiają się pytania: jakie są kluczowe kompetencje przyszłości? Czego powinniśmy uczyć dzieci, aby odniosły sukces w nowej rzeczywistości rynku pracy? »
Kompetencje językowe a praca zawodowa. Co doradca zawodowy powinien wiedzieć?
Przez całe życie jesteśmy umiejscowieni w pewnej rzeczywistości językowej. Poznajemy ją, aktywnie w niej uczestnicząc poprzez słuchanie, mówienie, a także pisanie i czytanie. Dzięki temu możemy m.in. opisywać świat i porozumiewać się z innymi. Jakie znaczenie mają kompetencje językowe w przebiegu karier zawodowych? Czy mogą zagwarantować bardziej satysfakcjonującą pracę? Co w związku z tym powinien wiedzieć doradca zawodowy na temat kompetencji językowych, aby skuteczniej wspomagać wybory edukacyjno-zawodowe swoich uczniów? »
Jak rozwijać kompetencje miękkie wśród uczniów – rozwiązywanie konfliktów w grupie
Rozwiązywanie konfliktów jest ważną umiejętnością wykorzystywaną w pracy, ponieważ pomaga zapobiegać nieporozumieniom. Może to ułatwić pracownikom współpracę i zrozumienie siebie nawzajem, a także w razie potrzeby obniżać napięcie i przyczynić się do pozytywnych relacji między pracownikami. Umiejętność rozwiązywania konfliktów może wpłynąć na poprawę efektywności pracy i wydajność w organizacji, ponieważ zapobiega zarówno długotrwałym, jak i krótkoterminowym problemom. Może także zmniejszyć liczbę błędów popełnianych przez pracowników, ponieważ nie będą oni rozpraszani przez konflikty. »
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej a doradca zawodowy zatrudniony na część etatu
W wielu szkołach doradcy zawodowi zatrudnieni są tylko na część etatu. Niepełny wymiar godzin obowiązkowych zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych nie wpływa jednak na wymiar przysługujących dni zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Dowiedz się, jak doradcy zawodowi mogą korzystać z nowego uprawnienia pracowniczego. »
W poszukiwaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym
Żyjemy w nieustannym pośpiechu. Obowiązki domowe, rodzinne, spotkania z przyjaciółmi. Zobowiązania zawodowe, wywiązywanie się z terminowości zadań, pogoń za pieniędzmi, awansem, zdobywaniem doświadczenia. Pojawia się także element samorozwoju, pasji, rozwijania zainteresowań, kompetencji i umiejętności. Wielu z nas trudno pogodzić życie prywatne ze sferą zawodową. Ważne, aby i o tym rozmawiać z młodymi ludźmi, którzy lada chwila wkroczą w dorosłe życie, również i zawodowe. »
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
Kategorie
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 71
