Anna Rduch
11 artykułów na stronie

Anna Rduch

Doradca zawodowy, coach kariery, neurodydaktyk. Tworzy gry szkoleniowe oraz pomoce dla doradców, szkoli, doradza. Prowadzi bloga Nomio (nomio.eu).
Artykuły autora

10 sposobów na podniesienie poziomu samooceny ucznia

Wzmacnianie samooceny ucznia to proces wymagający czasu, cierpliwości oraz świadomego podejścia. Wykonanie pojedynczego zadania nie utrwali w uczniu pozytywnego obrazu siebie. Warto zatem wplatać w tok nauczania ćwiczenia mające na celu kształtowanie poczucia własnej wartości w codzienną aktywność szkolną i łączyć je z różnorodnymi metodami. Praca nad samooceną ucznia to jeden z elementów budowania odporności psychicznej. Wysoka samoocena pozwala dostrzegać własne zasoby i popycha do działania oraz podejmowania wyzwań, bez lęku przed niepowodzeniem. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jakie ćwiczenia pomagają uczniom w odkrywaniu i wzmacnianiu ich mocnych stron? Dlaczego warto doceniać małe sukcesy i w jaki sposób robić to skutecznie? Jak narzędzia takie jak dziennik osiągnięć czy wykres postępów wspierają rozwój samooceny uczniów? W jaki sposób klasowe wyzwania mogą budować poczucie własnej wartości i rozwijać umiejętności uczniów? Jakie sentencje motywujące mogą pomóc dzieciom podejmować wyzwania i rozwijać samodzielność? W jaki sposób praca zespołowa i projekty grupowe wzmacniają poczucie przynależności i wartość indywidualnego wkładu ucznia? Jak uczyć uczniów radzenia sobie z porażkami i wyciągania z nich wniosków? Dlaczego konstruktywna informacja zwrotna jest kluczowa dla budowania samooceny i jak ją efektywnie przekazywać? Jakie zabawy i ćwiczenia integracyjne pomagają uczniom poczuć się ważnym członkiem grupy? Gdzie znaleźć bezpłatne materiały edukacyjne wspierające rozwój psychiczny i emocjonalny dzieci?
20 grudnia 2024Czytaj więcej »

Zasady, techniki i metody zarządzania czasem

Istotną zasadą kompetencji zarządzania czasem jest mądra, nie dłuższa niż konieczna praca. Umiejętność planowania i gospodarowania czasem to podstawa efektywnego i produktywnego działania. Naukę technik i metod doskonalących tę kompetencję należy traktować jak inwestycję, pozwalającą na osiągnięcie szeregu korzyści. Można do nich zaliczyć między innymi lepszą koncentrację na zadaniach, łatwiejsze osiąganie założonych celów oraz sprawniejsze łączenie życia osobistego z zawodowym, a także zmniejszenie presji związanej z pracą i nauką [1]. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są zasady efektywnego zarządzania czasem? Dlaczego dobrze zorganizowane miejsce pracy ma kluczowe znaczenie dla zarządzania czasem? W jaki sposób jasne określenie celu wpływa na efektywność i produktywność w pracy? Dlaczego skupienie na jednym zadaniu jednocześnie jest ważne dla efektywności? W jaki sposób korzystanie z terminarza i planowanie zadań na kolejny dzień mogą poprawić zarządzanie czasem? Jakie są najczęstsze przeszkody w efektywnym zarządzaniu czasem i jak sobie z nimi radzić? Na czym polega zasada Pareto i jak może ona wpłynąć na priorytety oraz efektywność pracy? Jak prawo Parkinsona wpływa na czas potrzebny do wykonania zadań i jak można to wykorzystać na swoją korzyść? Czym jest metoda Kanban i jak jej wizualne podejście do zarządzania zadaniami może pomóc w zwiększeniu efektywności? Jak kwadrat Eisenhowera pomaga w ustalaniu priorytetów i radzeniu sobie z niespodziewanymi zadaniami? Jakie są korzyści z tworzenia list zadań do wykonania i jak najlepiej je planować? Co to jest planowanie wsteczne i jak może ono pomóc w realizacji skomplikowanych projektów? Dlaczego warto inwestować czas w naukę i doskonalenie umiejętności zarządzania czasem?
27 marca 2024Czytaj więcej »