W tym miejscu znajdziesz materiały wspierające doradców w realizacji doradztwa zawodowego w szkole podstawowej. Znajdują się tutaj zarówno wskazówki praktyczne, jak również wyjaśnienia dotyczące zagadnień prawnych.
Freelancing – przelotna moda czy atrakcyjny i przyszłościowy model zatrudnienia?
„Pracę swoich marzeń łatwiej jest sobie stworzyć, niż ją znaleźć. Kto szuka pracy w sposób konwencjonalny, raczej nie może na to liczyć. Aby sobie taką pracę zapewnić, trzeba doskonale znać samego siebie” [1]. Praca w charakterze freelancera daje wyjątkowe możliwości spełniania marzeń. Czy jednak każdy może ją wykonywać? Jakie są jej wady? Z artykułu dowiesz się: Na czym polega freelancing? W jaki sposób zostać swoim własnym pracodawcą? W jakiej branży dobrze jest pracować na zasadzie freelancingu? Jakie są wady i zalety pracy freelancera? Czy przejście na freelancing to dobry wybór? Czym charakteryzuje się freelancer-profesjonalista? »
Autorefleksja ucznia jako narzędzie rozwoju osobistego
Autorefleksja polegająca na świadomym analizowaniu swoich emocji, doświadczeń i zachowań stanowi niezastąpione narzędzie w edukacji i samodoskonaleniu młodych ludzi. Umożliwia rzeczową ewaluację postępowań i postaw. Dzięki zdolności do podejmowania autorefleksji uczniowie mogą lepiej zrozumieć samych siebie oraz swoje motywacje, reakcje i wybory. Doskonalenie umiejętności autorefleksji w szkołach jest zatem nie tylko sposobem na podniesienie wyników nauczania, lecz równieżśrodkiem wspomagającym rozwój osobisty uczniów. W świecie, który stale ewoluuje i stawia nowe wyzwania, zdolność ta staje się cenną kompetencją. Wspiera adaptację do nowych sytuacji, podejmowanie wyborów i budowanie mocnych podstaw przyszłego życia zawodowego i prywatnego. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jak autorefleksja wpływa na j rozwój emocjonalno-społeczny ucznia i jakie są tego korzyści? Jakie znaczenie ma autorefleksja w procesie edukacyjnym i jak wpływa na wyniki nauczania? W jaki sposób nauczyciele mogą wspierać rozwój zdolności do autorefleksji u uczniów? Jakie metody i techniki zastosować do pobudzania autorefleksji u dzieci i młodzieży? Jakie wyzwania mogą pojawić się przy wdrażaniu praktyk autorefleksji i jak nauczyciele mogą im zaradzić? »
Jak skutecznie się uczyć? Metody i techniki efektywnego nabywania wiedzy
Skuteczne uczenie się jest współcześnie fundamentem sukcesów zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. W natłoku informacji do przyswojenia kluczową umiejętnością staje się dokonanie trafnego wyboru najbardziej efektywnej strategii nauki, umożliwiającej w jak najkrótszym czasie osiągnąć zadowalające rezultaty [1]. Uczenie się w sposób skuteczny wymaga nie tylko zaangażowania, lecz także zastosowania odpowiednich metod i technik, które umożliwią efektywne nabywanie wiedzy. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są różne style uczenia się i jak można je wykorzystać do efektywniejszej nauki? Czym jest model VARK i jak pomaga zrozumieć indywidualne preferencje w nauce? Jakie strategie uczenia się są najlepsze dla wzrokowców, słuchowców, osób preferujących czytanie/pisanie oraz kinestetyków? Jakie warunki muszą być spełnione, aby skutecznie zapamiętywać informacje? Czym jest neurodydaktyka i jakie ma znaczenie dla praktyk edukacyjnych? Jakie są przykłady metod neurodydaktycznych i jak mogą one poprawić proces nauki? W jaki sposób strategia SQ3R pomaga w skutecznym przyswajaniu treści? Jakie są zalety i wyzwania różnych metod i technik efektywnego nabywania wiedzy? Jakie role odgrywają techniki relaksacyjne w efektywności uczenia się? Dlaczego ważne jest rozpoznawanie własnego stylu uczenia się i jak to zrobić? Jakie są sposoby radzenia sobie z trudnościami w nauce? Jak wykorzystać opinie i feedback w procesie uczenia się? »
Doradztwo zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnością
Fundamentalnym celem doradztwa zawodowego w szkole jest wsparcie uczniów w świadomym i trafnym wyborze przyszłości edukacyjnej i zawodowej. To trudne zadanie, a jest ono jeszcze większym wyzwaniem, gdy wsparciem doradczym otacza się osobę z dysfunkcjami. Doradztwo zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnością w sposób szczególny powinno opierać się na otwartości, zaufaniu i poufności oraz zapewniać uczniowi poczucie bezpieczeństwa. Z artykułu dowiesz się: Jaką rolę odgrywa doradca zawodowy w budowaniu proaktywnej postawy uczniów względem rynku pracy? Jakie zadania stoją przed doradcą zawodowym w związku z pracą z uczniem z niepełnosprawnością? Jak dysfunkcje zdrowotne uczniów mogą ograniczać ich wybory zawodowe? Jak pracować z uczniem z niepełnosprawnością w zakresie szkolnego doradztwa zawodowego? Z jakiej literatury warto skorzystać, by poszerzyć swoją wiedzę o wsparciu uczniów z niepełnosprawnością w procesie doradczym? »
Ścieżka kariery zawodowej. Czym jest i w jaki sposób pomóc uczniowi ją zaplanować?
Zmienność i nieprzewidywalność rynku pracy nie pozwala na sztywne dopasowywanie predyspozycji i zdolności człowieka do wybranego zawodu. Doradca zawodowy powinien wspomóc ucznia w planowaniu indywidualnego procesu rozwoju kariery, a w edukacji położyć nacisk na doskonalenie tych umiejętności, które pozwolą na podejmowanie samodzielnych i świadomych decyzji. Jednym z pierwszych kroków do osiągnięcia sukcesu zawodowego jest dobre zaplanowanie ścieżki kariery zawodowej. »
CV ucznia szkoły podstawowej. Fundament kariery
Skrót „CV” pochodzi od łacińskich słów curriculum vitae, które można przetłumaczyć jako „przebieg życia”. Zarówno skrót, jak i pełna nazwa to równie często stosowane określenia dokumentu aplikacyjnego – życiorysu zawodowego. Treść zawarta w CV jest unikalna, ponieważ każdy ma niepowtarzalne doświadczenie zawodowe, umiejętności, wykształcenie i charakterystyczne cechy. Curriculum vitae to zatem dane biograficzne konkretnej osoby. Pomimo różnic we właściwej treści przy tworzeniu dokumentu aplikacyjnego istnieją określone i stałe standardy [1]. Warto zapoznać z nimi uczniów już na etapie nauki w szkole podstawowej. »
List motywacyjny – jak, kiedy i w jakim celu go pisać?
Proces rekrutacji służy znalezieniu odpowiedniego kandydata na określone stanowisko w danej firmie. Najczęściej działania podejmowane w celu znalezienia pracownika obejmują wiele etapów. Rozmowa kwalifikacyjna przybliża kandydata do rozpoczęcia pracy w wymarzonym miejscu. Zanim jednak do niej dojdzie, należy zachęcić potencjalnego pracodawcę do spotkania. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim zadbać o poprawne i atrakcyjne dokumenty aplikacyjne. Nadal wielu pracodawców, oprócz standardowego curriculum vitae, oczekuje listu motywacyjnego. Czym jest ten dokument i jak go przygotować? »
Elementy doradztwa zawodowego na lekcjach przedmiotowych
Doradztwo zawodowe to nie tylko spotkania ucznia z doradcą zawodowym. W szkole podstawowej za realizację działań z zakresu doradztwa zawodowego są odpowiedzialni wychowawcy klas, specjaliści, ale także nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Podobnie jest zresztą w szkołach ponadpodstawowych: liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia. Dowiedz się, jak realizować elementy doradztwa zawodowego na lekcjach przedmiotowych. »
Doradztwo zawodowe w dzienniku lekcyjnym i dzienniku doradcy zawodowego
Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej polega na prowadzeniu orientacji zawodowej (w klasach I-VI) oraz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego (w klasach VII-VIII). W związku z tym pojawia się pytanie, jak ujmować doradztwo zawodowe w dzienniku lekcyjnym. Czy zajęcia z doradztwa zawodowego w ogóle powinny być ujmowane w dzienniku na dany rok szkolny? Czy wystarczy, że doradca zawodowy prowadzi dziennik zajęć doradztwa zawodowego? »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Kategorie
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 71
