Arkusze kontroli doradztwa zawodowego w szkole podstawowej zatwierdzone przez Ministra Edukacji – co sprawdzą kuratorzy?

Dorota Dudzińska

Autor: Dorota Dudzińska

Dodano: 6 września 2024
  Arkusze kontroli doradztwa zawodowego w szkole podstawowej zatwierdzone przez Ministra Edukacji – co sprawdzą kuratorzy?

Na stronie Ministerstwa Edukacji pojawiły się wzory arkuszy kontroli w zakresie zgodności z przepisami prawa oświatowego organizacji doradztwa zawodowego w publicznych szkołach podstawowych. Zalecono, by objąć kontrolą łącznie 30% publicznych szkół podstawowych z wyłączeniem szkół artystycznych, specjalnych, integracyjnych, z oddziałami przysposabiającymi do pracy. Kontrolą przeprowadzaną w okresie od listopada 2024 do końca czerwca 2025 r. objęte będą działania podejmowane w roku szkolnym 2023/2024.

Z artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób kontrolujący będzie gromadził informacje o sposobie organizacji zajęć z doradztwa zawodowego?
  • Jakiego rodzaju informacje zawarte będą w arkuszu?
  • Gdzie szukać arkuszy kontroli?

Sposób gromadzenia przez kontrolującego informacji o sposobie organizacji zajęć z doradztwa zawodowego

W arkuszach wskazano, że trakcie kontroli informacje będą pozyskane na podstawie:

  • rozmowy z dyrektorem szkoły,
  • analizy dokumentacji: arkusza organizacji szkoły z roku szkolnego 2023/2024 oraz aneksów do tego arkusza, statutu szkoły, zatwierdzonego programu realizacji doradztwa zawodowego z roku szkolnego 2023/2024, protokołów z posiedzeń rady pedagogicznej, zarządzeń dyrektora szkoły, planu nadzoru pedagogicznego z roku szkolnego 2023/2024, sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego, dokumentacji przebiegu nauczania, w tym dzienników lekcyjnych, dzienników zajęć z zakresu pomocy pedagogiczno-psychologicznej, dokumentów potwierdzających kwalifikacje nauczyciela doradcy zawodowego, rejestru wyjść grupowych lub kart wycieczek.

Informacje, które zostaną zawarte w arkuszu podczas kontroli

W arkuszu pojawiły się m.in. pytania:

  • Czy statut szkoły określa organizację wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego?
  • Czy w szkole opracowano na rok szkolny 2023/2024 program realizacji doradztwa zawodowego?
  • Czy opracowany na rok szkolny 2023/2024 program realizacji doradztwa zawodowego uwzględnia wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego?
  • Czy opracowany na rok szkolny 2023/2024 program realizacji doradztwa zawodowego został zatwierdzony do realizacji przez dyrektora szkoły w terminie do 30 września 2023 r.?
  • Czy opracowany na rok szkolny 2023/2024 program realizacji doradztwa zawodowego został zatwierdzony do realizacji przez dyrektora szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej?
  • Czy szkoła w roku szkolnym 2023/2024 realizowała zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego, o których mowa w art. 109 ust. 6 i 7 UPO, dla uczniów klas VII i VIII?
  • Czy w roku szkolnym 2023/2024 wymiar godzin zajęć z zakresu doradztwa zawodowego w szkole jest nie mniejszy niż 10 godzin w roku w klasie VII oraz klasie VIII?

Arkusz zawiera 17 podpunktów wskazujących na przedmiot kontroli oraz sposób pozyskania odpowiedzi na pytanie.

Dostęp do arkuszy kontroli zgodności przebiegu realizacji doradztwa zawodowego w szkole podstawowej

Arkusze są dostępne na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pod linkiem: https://www.gov.pl/web/edukacja/arkusze-kontroli-zatwierdzone-przez-ministra-edukacji-w-roku-szkolnym-20242025

Autor: Dorota Dudzińska
Dorota Dudzińska

Autor: Dorota Dudzińska

Neurologopeda, terapeuta ręki, oligofrenopedagog, hipoterapeuta. Pracuje przede wszystkim z dziećmi (w wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym). Chętnie łączy formy terapii (np. hipoterapia i logopedia, terapia ręki i logopedia), ceni holistyczne podejście do terapii podopiecznego. Pasjonatka w zawodzie z dużym doświadczeniem w pracy z dziećmi z dyslalią, opóźnionym rozwojem mowy, oligofazją i z całościowym zaburzeniem rozwoju. Redaktor merytoryczna recenzowanego czasopisma Strefa Logopedy.

Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 63

Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 63
Dostępny w wersji elektronicznej