Julia Sztyk
53 artykułów na stronie

Julia Sztyk

Doradca zawodowy PSZ. Trener wielu metod pracy w temacie rozwoju osobistego i zawodowego jednostki. Praktyk wspierający z pasją i zaangażowaniem osoby pragnące rozwinąć karierę. Autorka bloga i kanału na FB „Profesjonalny Doradca Zawodowy”.
Artykuły autora

Inna ścieżka kariery edukacyjno-zawodowej w oczach dziecka i rodzica. Jak postępować, gdy rodzic i dziecko mają inne plany zawodowe?

Decyzja dotycząca wyboru ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej jest ważnym momentem w życiu każdego ucznia i jego rodziny. W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy oraz coraz większej różnorodności ścieżek zawodowych, wybór kariery staje się wyzwaniem zarówno dla młodych ludzi, jak i ich rodziców. Młody człowiek dopiero zbiera wiedzę i doświadczenia związane z pracą i wymarzonym zawodem. Powinien być w tym procesie otoczony wsparciem mentalnym i merytorycznym. Istotną rolę pełnią tu nauczyciele, środowisko szkolne, rówieśnicy, ale przede wszystkim bliscy ucznia – a w szczególności jego rodzice. Od doradców zawodowych w szkole oczekuje się wsparcia ucznia w podjęciu dobrej decyzji edukacyjno-zawodowej, w oparciu o wiedzę o jego oczekiwaniach, możliwościach i potrzebach oraz wymaganiach stawianych mu przez bliskich. Z tego artykułu dowiesz się: Jakie obawy towarzyszą rodzicom, których pociecha decyduje się na niezgodną z ich oczekiwaniami ścieżkę kariery edukacyjno-zawodowej? Jak postawy wychowawcze w rodzinie kształtują przyszłość zawodową dziecka? W jaki sposób rodzic może starać się pomóc dziecku w planowaniu kariery zawodowej? Jaka jest rola szkoły w procesie rozwoju edukacyjno-zawodowego ucznia? Jak postępować w sytuacji, gdy rodzic nie akceptuje planów edukacyjno-zawodowych dziecka?
17 czerwca 2024Czytaj więcej »

8. Nie widzę? Nie słyszę? Nie chodzę? Pracuję! 5 maja Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością.Scenariusz zajęć dla uczniów klas I–III

Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa  zawodowego dla klas I–III: uczeń opisuje, czym jest praca, i omawia jej znaczenie w życiu człowieka na wybranych przykładach oraz planuje swoje działania lub działania grupy, wskazując na podstawowe czynności i zadania niezbędne do realizacji celu; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cele główne: uczeń opisuje, czym jest praca, i omawia jej znaczenie w życiu człowieka na wybranych przykładach, uczeń planuje swoje działania lub działania grupy, wskazując na podstawowe czynności i zadania niezbędne do realizacji celu. Cele szczegółowe:Uczeń: rozwija wiedzę w temacie niepełnosprawności, rozwija własną postawę prospołeczną, rozwija własną wrażliwość, empatię i akceptację w stosunku do innych osób w swoim otoczeniu, rozpoznaje potrzeby osób z niepełnosprawnością w sytuacjach zawodowych, omawia znaczenie pracy w życiu każdego człowieka, w tym osoby z niepełnosprawnością. Metody pracy: miniwykład, dyskusja, burza mózgów, praca w grupach. Środki dydaktyczne: Ukryte talenty (załącznik nr 1) – dla każdej grupy, Sławne osoby z niepełnosprawnością [1] – prezentacja, rzutnik lub tablica interaktywna, komputer z dostępem do Internetu. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
29 kwietnia 2024Czytaj więcej »