Julia Sztyk
53 artykułów na stronie

Julia Sztyk

Doradca zawodowy PSZ. Trener wielu metod pracy w temacie rozwoju osobistego i zawodowego jednostki. Praktyk wspierający z pasją i zaangażowaniem osoby pragnące rozwinąć karierę. Autorka bloga i kanału na FB „Profesjonalny Doradca Zawodowy”.
Artykuły autora

Pszczelarz – pracowity jak pszczółka. Scenariusz zajęć dla uczniów klas I–III

Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–III: uczeń podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: uczeń podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach.Cele szczegółowe:Uczeń: kształtuje proaktywną postawę wobec własnej przyszłości zawodowej, wymienia główne zadania i czynności zawodowe charakterystyczne dla pracy pszczelarza, potrafi określić zakres talentów, zdolności i predyspozycji zawodowych pszczelarza, poznaje przybory i narzędzia przydatne w pracy pszczelarza, rozwija śmiałość w wystąpieniach publicznych. Metody pracy: miniwykład, dyskusja, burza mózgów, praca indywidulana, ekspresja plastyczna, projekcja filmu dydaktycznego. Środki dydaktyczne: Pan Pszczelarz – kolorowanka (załącznik nr 1) – dla każdego ucznia, film pt. Dlaczego pszczoły są tak ważne? [1], laptop i rzutnik/tablica interaktywna, dostęp do Internetu, kolorowe kredki, mazaki, flamastry, zabawka – piłka tenisowa lub maskotka w kształcenie pszczoły. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
26 lipca 2024Czytaj więcej »

Komunikacja w szkole i w pracy – o wartości dobrego komunikatu 

Niemal każda płaszczyzna życia wymaga budowania relacji interpersonalnych. Umiejętności komunikacyjne są najbardziej pożądanymi umiejętnościami miękkimi, jakich pracodawcy poszukują u swoich pracowników. Sprawność w porozumiewaniu się stanowi klucz do sukcesu – zadowalających relacji społecznych. Zrozumienie zasad procesu komunikowania się pozwoli na lepsze i efektywniejsze budowanie relacji interpersonalnych, również tych szkolnych. O wartości dobrego komunikatu powinni pamiętać zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Z artykułu dowiesz się m.in.: Co oznacza dobra komunikacja i dlaczego jest tak ważna w życiu codziennym? Jakie są podstawowe zasady procesu komunikowania się? Jakie cechy sprzyjają skutecznemu porozumiewaniu się? Jakie są wewnętrzne i zewnętrzne bariery komunikacyjne oraz jak je przezwyciężać? Dlaczego empatia, tolerancja i otwartość są kluczowe w budowaniu relacji interpersonalnych? W jaki sposób pozytywne nastawienie i szacunek wpływają na efektywność komunikacji? Czym jest komunikacja werbalna, niewerbalna i paralingwistyczna? Jak aktywne słuchanie wpływa na jakość komunikacji? Dlaczego spójność pomiędzy sygnałami werbalnymi i niewerbalnymi jest ważna? Jak precyzyjnie formułować komunikaty, aby były one zrozumiałe i skuteczne? Jakie są korzyści wynikające z efektywnej komunikacji w pracy i w szkole? Jak rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne przez całe życie? Jak nowe technologie wpływają na sposób, w jaki się komunikujemy?
26 czerwca 2024Czytaj więcej »