Jak skutecznie się uczyć? Metody i techniki efektywnego nabywania wiedzy
Skuteczne uczenie się jest współcześnie fundamentem sukcesów zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. W natłoku informacji do przyswojenia kluczową umiejętnością staje się dokonanie trafnego wyboru najbardziej efektywnej strategii nauki, umożliwiającej w jak najkrótszym czasie osiągnąć zadowalające rezultaty [1]. Uczenie się w sposób skuteczny wymaga nie tylko zaangażowania, lecz także zastosowania odpowiednich metod i technik, które umożliwią efektywne nabywanie wiedzy. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są różne style uczenia się i jak można je wykorzystać do efektywniejszej nauki? Czym jest model VARK i jak pomaga zrozumieć indywidualne preferencje w nauce? Jakie strategie uczenia się są najlepsze dla wzrokowców, słuchowców, osób preferujących czytanie/pisanie oraz kinestetyków? Jakie warunki muszą być spełnione, aby skutecznie zapamiętywać informacje? Czym jest neurodydaktyka i jakie ma znaczenie dla praktyk edukacyjnych? Jakie są przykłady metod neurodydaktycznych i jak mogą one poprawić proces nauki? W jaki sposób strategia SQ3R pomaga w skutecznym przyswajaniu treści? Jakie są zalety i wyzwania różnych metod i technik efektywnego nabywania wiedzy? Jakie role odgrywają techniki relaksacyjne w efektywności uczenia się? Dlaczego ważne jest rozpoznawanie własnego stylu uczenia się i jak to zrobić? Jakie są sposoby radzenia sobie z trudnościami w nauce? Jak wykorzystać opinie i feedback w procesie uczenia się? »
Kompetencje uczniów a wymagania rynku pracy
Żyjemy w czasach dynamicznych zmian cywilizacyjno-społecznych, które w dużej mierze modelowane są przez takie zjawiska, jak cyfryzacja, automatyzacja, sztuczna inteligencja, czat GPT, demografia oraz przeobrażenia klimatu. Przemiany te nie tylko determinują naszą przyszłość, ale przede wszystkim generują coraz szerszą listę wyzwań, którym musimy sprostać jako społeczeństwo. Jednym z obszarów tych wyzwań jest edukacja, a wraz z nią doradztwo zawodowe, edukacyjne albo edukacja karierowa dla młodzieży, jako swoiste narzędzia wspierania młodych ludzi w tranzycji z edukacji na rynek pracy albo kolejne poziomy edukacyjne. Z artykułu dowiesz się: Jakie są potrzeby doradcze uczniów różnych szkół ponadpodstawowych? Jakie są szczególnie pożądane umiejętności na rynku pracy? Kształtowanie kompetencji z których grup jest szczególnie istotne w świetle wyników nowych badań rynku pracy? Jakich kompetencji kluczowych brakuje młodzieży z tzw. pokolenia Z? Dlaczego w edukacji uczniów szkół ponadpodstawowych należy kłaść szczególny nacisk na rozwój kompetencji interpersonalnych, m.in. dotyczących zdolności do efektywnego komunikowania się z innymi ludźmi i umiejętności pracy zespołowej? »
Rola rodzica we wsparciu rozwoju kariery edukacyjno-zawodowej ucznia szkoły ponadpodstawowej
Okres nauki w szkole ponadpodstawowej jest kluczowym momentem w życiu ucznia związanym z podejmowaniem decyzji o wyborze dalszego kierunku rozwoju kariery edukacyjno-zawodowej. Wiele współczesnych koncepcji dotyczących rozwoju zawodowego wskazuje, że istotną rolę w tym procesie pełni rodzina – rodzice, dziadkowie oraz starsze rodzeństwo. Potwierdzają to również badania, z których wynika, że największy wpływ na decyzje edukacyjno-zawodowe podejmowane przez dzieci mają rodzice [1]. »
Kalendarz Doradcy Zawodowego: styczeń 2024 r.
Sprawdź, co ważnego dla doradców zawodowych będzie działo się w styczniu 2024 r. Poznaj kalendarz świąt zawodowych, który może być inspiracją do tworzenia i sprawdź, kiedy prenumeratorzy mogą skorzystać z dyżurów ekspertów. Kalendarz jest na bieżąco uzupełniany! »
Doradztwo zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnością
Fundamentalnym celem doradztwa zawodowego w szkole jest wsparcie uczniów w świadomym i trafnym wyborze przyszłości edukacyjnej i zawodowej. To trudne zadanie, a jest ono jeszcze większym wyzwaniem, gdy wsparciem doradczym otacza się osobę z dysfunkcjami. Doradztwo zawodowe dla uczniów z niepełnosprawnością w sposób szczególny powinno opierać się na otwartości, zaufaniu i poufności oraz zapewniać uczniowi poczucie bezpieczeństwa. Z artykułu dowiesz się: Jaką rolę odgrywa doradca zawodowy w budowaniu proaktywnej postawy uczniów względem rynku pracy? Jakie zadania stoją przed doradcą zawodowym w związku z pracą z uczniem z niepełnosprawnością? Jak dysfunkcje zdrowotne uczniów mogą ograniczać ich wybory zawodowe? Jak pracować z uczniem z niepełnosprawnością w zakresie szkolnego doradztwa zawodowego? Z jakiej literatury warto skorzystać, by poszerzyć swoją wiedzę o wsparciu uczniów z niepełnosprawnością w procesie doradczym? »
Inteligencja płynna i skrystalizowana – czym są, co je łączy, czym się różnią
Pojęcie inteligencja jest stosowane zarówno powszechnie, jaki i w zawodowo. Zwykle też każdy ma pewne wyobrażenie jego znaczenia. Mimo tego, że termin jest powszechnie używany, stosunkowo trudno o jego jednoznaczną definicję [ 1 ]. W teorii psychologii funkcjonuje wiele modeli i koncepcji inteligencję, a wśród nich teoria inteligencji płynnej i skrystalizowanej. Z artykułu dowiesz się: W jaki sposób dokonano podział na dwa typy inteligencji: skrystalizowaną i płynną? Jak zmienia się dominacja rodzaju inteligencji wraz z wiekiem? Co cechuje osoby, które charakteryzuje inteligencja płynna? Jakie cechy mają ci, którzy posługują się inteligencją skrystalizowaną? Jakie są wady i zalety tych dwóch typów inteligencji? W jaki sposób zadbać o rozwój własnej inteligencji? »
Kalendarz Doradcy Zawodowego: grudzień 2023 r.
Sprawdź, co ważnego dla doradców zawodowych będzie działo się w grudniu 2023 r. Poznaj kalendarz świąt zawodowych, który może być inspiracją do tworzenia i sprawdź, kiedy prenumeratorzy mogą skorzystać z dyżurów ekspertów. Kalendarz jest na bieżąco uzupełniany! »
Ścieżka kariery zawodowej. Czym jest i w jaki sposób pomóc uczniowi ją zaplanować?
Zmienność i nieprzewidywalność rynku pracy nie pozwala na sztywne dopasowywanie predyspozycji i zdolności człowieka do wybranego zawodu. Doradca zawodowy powinien wspomóc ucznia w planowaniu indywidualnego procesu rozwoju kariery, a w edukacji położyć nacisk na doskonalenie tych umiejętności, które pozwolą na podejmowanie samodzielnych i świadomych decyzji. Jednym z pierwszych kroków do osiągnięcia sukcesu zawodowego jest dobre zaplanowanie ścieżki kariery zawodowej. »
CV ucznia szkoły podstawowej. Fundament kariery
Skrót „CV” pochodzi od łacińskich słów curriculum vitae, które można przetłumaczyć jako „przebieg życia”. Zarówno skrót, jak i pełna nazwa to równie często stosowane określenia dokumentu aplikacyjnego – życiorysu zawodowego. Treść zawarta w CV jest unikalna, ponieważ każdy ma niepowtarzalne doświadczenie zawodowe, umiejętności, wykształcenie i charakterystyczne cechy. Curriculum vitae to zatem dane biograficzne konkretnej osoby. Pomimo różnic we właściwej treści przy tworzeniu dokumentu aplikacyjnego istnieją określone i stałe standardy [1]. Warto zapoznać z nimi uczniów już na etapie nauki w szkole podstawowej. »
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »