Elementy doradztwa zawodowego na lekcjach przedmiotowych
Doradztwo zawodowe to nie tylko spotkania ucznia z doradcą zawodowym. W szkole podstawowej za realizację działań z zakresu doradztwa zawodowego są odpowiedzialni wychowawcy klas, specjaliści, ale także nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Podobnie jest zresztą w szkołach ponadpodstawowych: liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia. Dowiedz się, jak realizować elementy doradztwa zawodowego na lekcjach przedmiotowych. »
Doradztwo zawodowe w dzienniku lekcyjnym i dzienniku doradcy zawodowego
Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej polega na prowadzeniu orientacji zawodowej (w klasach I-VI) oraz zajęć z zakresu doradztwa zawodowego (w klasach VII-VIII). W związku z tym pojawia się pytanie, jak ujmować doradztwo zawodowe w dzienniku lekcyjnym. Czy zajęcia z doradztwa zawodowego w ogóle powinny być ujmowane w dzienniku na dany rok szkolny? Czy wystarczy, że doradca zawodowy prowadzi dziennik zajęć doradztwa zawodowego? »
Przydzielanie zastępstw i wynagrodzenie za godziny doraźnych zastępstw dla doradcy zawodowego
Potrzeba zapewnienia opieki uczniom w razie nieobecności nauczyciela oznacza konieczność przydzielenia doraźnego zastępstwa. Stosunkowo często pojawia się pytanie, czy takie zastępstwo można przydzielić nauczycielowi doradcy zawodowemu. Odpowiedź jest twierdząca. Sprawdź, jak obliczane będzie wynagrodzenie doradcy zawodowego za realizację godziny doraźnego zastępstwa. Dowiedz się, czy prawo oświatowe pozwala, aby zastępstwa doraźne były przydzielane w czasie, w którym doradca realizuje pensum. »
Kalendarz Doradcy Zawodowego: listopad 2023 r.
Sprawdź, co ważnego dla doradców zawodowych będzie działo się w listopadzie 2023 r. Poznaj kalendarz świąt zawodowych, który może być inspiracją do tworzenia i sprawdź, kiedy prenumeratorzy mogą skorzystać z dyżurów ekspertów. Kalendarz jest na bieżąco uzupełniany! »
Metody pracy w grupie – 10 propozycji
Umiejętność pracy w zespole jest jedną z ważniejszych kompetencji miękkich. Warto zatem kształcić ją w trakcie spotkań z uczniami, także na zajęciach z doradztwa zawodowego. Prace zespołowe to metody aktywizujące uczniów. Wymagają od uczestników m.in. współpracy, umiejętnego koordynowania podejmowanych działań i uważnego słuchania. Dają możliwość wspólnego doświadczania radości z odniesionego sukcesu lub goryczy porażki. Wybór metody nauczania i formy pracy w grupie zależy od wielu czynników, m.in. liczebności klasy, atmosfery panującej w klasie, potrzeb i możliwości uczniów czy rodzaju zadania do wykonania. Poniżej przedstawiono 10 sposobów organizowania pracy w grupie. »
Praca grupowa – przygotowanie do bycia współpracownikiem i pracy w zespole
Praca zespołowa często utożsamiana jest z pracą w grupie. Niejednokrotnie te pojęcia stosowane są zamiennie. Nie każda grupa stanowi jednak zespół. Umiejętność pracy w zespole to niezwykle cenna kompetencja XXI wieku. Na jej efektywność wpływ ma m.in. dobra komunikacja, poziom inteligencji emocjonalnej członków oraz samoświadomość w zakresie posiadanych mocnych i słabych stron, w tym talentów. W nadchodzących latach na rynku pracy coraz istotniejsze będą również takie umiejętności jak świadomość społeczna i zarządzanie relacjami [1]. »
Technika Pomodoro – przebieg, zastosowanie, cel i odbiorcy
W dobie szybko zachodzących zmian oraz nadmiaru informacji i bodźców, kompetencja zarządzania sobą w czasie wydaje się być bazową kompetencją życiową i zawodową. Konieczność wykonywania wielu zadań w krótkim czasie, piętrzące się obowiązki i naglące terminy, mogą wywoływać napięcie, spadek efektywności pracy, a w przypadku perfekcjonistów - nierzadko prokrastynację. Jedną z technik pomocnych w planowaniu pracy może być technika Pomodoro. »
Mobilność zawodowa pracowników a wymagania współczesnego rynku pracy
Prowadząc doradztwo zawodowe, warto uwzględniać tematykę związaną z zawodami, rynkiem pracy. Jednym z zagadnień, które warto omówić z uczniami, jest mobilność zawodowa. Czym jest mobilność zawodowa? Co ją warunkuje? Jak przygotować uczniów do myślenia o mobilności zawodowej? To pytania, na które odpowiedzi można znaleźć w artykule. »
Wypalenie zawodowe nauczycieli. Przyczyny, symptomy, przebieg i możliwe formy pomocy
Jednym z zagrożeń dla osób wykonujących zawód nauczyciela jest syndrom wypalenia zawodowego (ang. burnout). Wynika to ze specyfiki i warunków pracy pedagogów, od których wymagane jest duże zaangażowanie w realizowane zadania, oparte na intensywnych kontaktach międzyludzkich. Rodzi to często stres i napięcia. Te natomiast, skumulowane w dłuższym okresie, mogą przyczyniać się do stanu wyczerpania emocjonalnego, zniechęcenia, rozczarowania, zobojętnienia, braku sił i motywacji, a także wielu problemów somatycznych. Wykonując pracę, której istotą jest wspieranie i pomoc innym, należy mieć świadomość konsekwencji długotrwałego stresu w miejscu zatrudnienia. Warto znać przyczyny, symptomy i przebieg wypalenia zawodowego. To pozwoli umiejętnie zadbać o swój dobrostan, a w razie potrzeby właściwie zareagować i sięgnąć po wsparcie. »
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »