Doradztwo zawodowe dla nauczyciela na urlopie wychowawczym – czy na wychowawczym można pracować w szkole?
Wiele szkół ma problem z zatrudnieniem doradcy zawodowego do prowadzenia zajęć z uczniami klas VII-VIII. Rozwiązaniem może być zaangażowanie do tego celu nauczyciela, który przebywa na urlopie wychowawczym. Ze względu na stosunkowo niewielką liczbę godzin, które często realizowane są przez kolejnych 10 tygodni, taki wybór dobrze się sprawdza. Sprawdź szczegóły i dowiedz sie, co zrobić – skrócić urlop wychowawczy pracownika czy nawiązać z im nowy stosunek pracy? »
Kalendarz Doradcy Zawodowego: Grudzień 2022 r.
Sprawdź, co ważnego dla doradców zawodowych będzie działo się w grudniu 2022 r. Poznaj kalendarz świąt zawodowych, który może być inspiracją do tworzenia i sprawdź, jakie konferencje i szkolenia są organizowane w tym miesiącu. Kalendarz jest na bieżąco uzupełniany! »
Stres przed egzaminem ósmoklasisty – jak doradca zawodowy może wesprzeć ucznia?
Egzamin ósmoklasisty to doświadczenie w życiu młodego człowieka, które wiąże się ze stresem. Z jednej strony może być to stan mobilizujący. Z drugiej strony – może utrudniać funkcjonowanie, zarówno przed egzaminem jak i w jego trakcie. W jaki sposób doradca zawodowy może wesprzeć ósmoklasistę w tym trudnym czasie? Dowiedz się, jak nauczyć młodego człowieka radzić sobie ze stresem. »
Pogadajmy o przyszłości. Jak wspierać dziecko w wyborze szkoły?
Ósma klasa to szczególny rok w życiu uczniów szkoły podstawowej. Przed nimi pierwsze dorosłe wyzwanie – wybór szkoły średniej, profilu klasy w liceum ogólnokształcącym lub branży, w której chcą się kształcić w technikum lub szkole branżowej I stopnia. Nie jest łatwo podejmować wiążące decyzje w wieku 14-15 lat, dlatego właśnie podejmowanie decyzji powinno być procesem, który mysi rozpocząć się najpóźniej w VIII klasie. W artykule podpowiadamy, jak wspierać dziecko w wyborze szkoły. Zwracamy uwagę nie tylko na predyspozycje, sympatie i antypatie do poszczególnych przedmiotów, ale również temperament oraz czynniki zewnętrzne mogące mieć istotny wpływ na decyzje młodego człowieka. »
Doradztwo zawodowe w niepublicznej szkole podstawowej
Zajęcia z doradztwa zawodowego zaliczają się do obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Są one organizowane dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej, branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego i technikum. W przepisach nie wskazano, że doradztwo zawodowe jest organizowane tylko w szkołach publicznych. Oznacza to, że zajęcia z doradztwa zawodowego należy zapewnić obowiązkowo także uczniom niepublicznej szkoły podstawowej. Jest to zrozumiałe, uczniowie tych szkół również powinni zostać przygotowani do podejmowania decyzji o kierunku kształcenia i wyborze zawodu oraz do wejścia na rynek pracy. »
Kalendarz Doradcy Zawodowego: Listopad 2022 r.
Sprawdź, co ważnego dla doradców zawodowych będzie działo się w listopadzie 2022 r. Poznaj kalendarz świąt zawodowych, który może być inspiracją do tworzenia i sprawdź, jakie konferencje i szkolenia są organizowane w tym miesiącu. Kalendarz jest na bieżąco uzupełniany! »
Formy doskonalenia zawodowego doradcy zawodowego
Niezależnie od wymiaru zatrudnienia każdy doradca zawodowy zobowiązany jest do doskonalenia się. Zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela [1] nauczyciel, w tym doradca zawodowy ma obowiązek podnosić swoje kompetencje w zależności od potrzeb placówki, w której jest zatrudniony. Ponadto, zgodnie z koncepcją uczenia się przez całe życie, każdy pracownik powinien poszerzać swoją wiedzę. Zdobyte umiejętności pozwalają na dostosowywanie metod pracy do panujących warunków (przykładem była pandemia). Jakie formy doskonalenia zawodowego może podjąć doradca zawodowy? »
Nowoczesne aplikacje zawodoznawcze w doradztwie zawodowym
Transformacja cyfrowa i przemysł 4.0 spowodowały, że lawinowo zaczynają powstawać narzędzia cyfrowe w różnych branżach i obszarach. W doradztwie zawodowym również pojawiły się bezpłatne aplikacje pozwalające na efektywne prowadzenie zajęć, zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej. »
Czynniki utrudniające planowanie kariery edukacyjno-zawodowej
Planowanie kariery edukacyjno-zawodowej nie jest łatwym zadaniem. Żyjemy w czasach niezwykle intensywnego rozwoju nowych technologii, dynamicznych zmian społeczno-gospodarczych. Coraz trudniej jest przewidzieć, jak będzie wyglądała rzeczywistość za kilka lat. Istnieje wiele czynników wpływających na kształt indywidualnych planów kariery. Wiele jest również tych czynników, które mogą utrudniać planowanie kariery. Jakie czynniki zatem mogą przeszkadzać w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej młodych ludzi »
- « pierwsza
- «
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- »
- ostatnia »