Ewaluacja doradztwa zawodowego w szkole – podsumowanie pracy doradcy zawodowego i badania potrzeb
Celem niniejszego artykułu jest poszerzenie umiejętności doradców zawodowych w zakresie prowadzenia ewaluacji realizowanych działań w ramach WSDZ. Z przepisów prawa oświatowego zostały usunięte zapisy dotyczące prowadzenia ewaluacji. Nie zmienia to jednak tego, że warto ją przeprowadzać. Ewaluacja działań doradczych powinna stanowić wsparcie w organizowaniu skutecznych działań z obszaru doradztwa zawodowego. »
Metoda bilansu kompetencji w doradztwie zawodowym – wprowadzenie
Kompetencje to połączenie wiedzy, umiejętności i postaw rozumianych jako zdolności i predyspozycje (społeczne, poznawcze, osobowościowe). Wszystkie te elementy wyróżniają jednostkę spośród otoczenia. Czy i w jaki sposób kompetencje mogą być pomocne w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej? Na czym polega metoda bilansu kompetencji i w jaki sposób wykorzystać ją w procesie doradczym? »
Jak opracować indywidualny plan działania w szkole podstawowej?
Indywidualny plan działania (IPD) w praktyce doradczej często opracowywany jest wspólnie z uczniem klasy VII i VIII szkoły podstawowej. Tworzony jest także dla uczniów ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej. Plan ten tworzony jest przez ucznia przy współpracy doradcy zawodowego. Powinien także uwzględniać informacje dotyczące ucznia pochodzące od nauczycieli i specjalistów przy aktywnym udziale rodziców/opiekunów prawnych. »
Głos jako narzędzie pracy doradcy zawodowego
Nauczyciele należą do największej grupy osób, których praca wymaga wysiłku głosowego. Głos jest więc ważnym narzędziem pracy także dla doradcy zawodowego. W związku z wykonywaniem tego zawodu może dochodzić do przeciążeń głosowych. Dlatego należy dbać o prawidłową emisję głosu tak, aby służył on jak najdłużej. Celem artykułu jest udzielenie wskazówek, informacji jak doradca zawodowy powinien dbać o głos. Czytelnik pozna zasady prawidłowej emisji głosu oraz dowie się, w jaki sposób dbać o jego higienę. »
Zajęcia z doradztwa zawodowego w nauczaniu indywidualnym
Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe dla wszystkich uczniów klas VII i VIII. Oznacza to, że należy zorganizować je również dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Sprawdź, czy godziny przeznaczone na doradztwo zawodowe wliczają się do wymiaru określonego w rozporządzeniu o ramowych planach nauczania. Dowiedz się, jaki powinien być ich wymiar. »
Czy doradca zawodowy może być coachem?
Czym jest coaching? Rozwojem osobistym, poznaniem siebie, pracą na zasobach? Odpowiedzi jest wiele i każda zawiera element prawdy. Jedno jest pewne – pojęcie popularne, a metody w nim stosowane chętnie wykorzystywane są przez przedstawicieli różnych branż. W tym i przez doradców zawodowych. »
Archiwalny Branżowe szkoły rzemieślnicze są przyszłością edukacji zawodowej
Zmiany w gospodarce oraz organizacji pracy powodują, że od młodych ludzi wchodzących na rynek pracy wymaga się coraz wyższych, a zarazem zmieniających się kwalifikacji. Jak zatem przygotować młodzież do wyboru zawodu? Odpowiedź daje samorząd gospodarczy rzemiosła, który nadzoruje przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników w rzemiośle, udziela pomocy merytorycznej i organizacyjnej rzemieślnikom szkolącym uczniów, a także tworzy i prowadzi branżowe szkoły rzemieślnicze. »
Archiwalny Kurs asystenta nauczyciela przedszkola. Kto może nim zostać i co daje ukończenie kursu?
Zawód asystenta nauczyciela przedszkola zyskuje na popularności, oferując nie tylko satysfakcjonującą pracę z dziećmi, ale i realną ścieżkę kariery. Kurs asystenta nauczyciela przedszkola otwiera drzwi do tej wyjątkowej roli, wymagającej zarówno specjalistycznej wiedzy, jak i umiejętności interpersonalnych. Czy warto się na niego decydować? Co daje kurs na asystenta przedszkola? »
Archiwalny Nie przestawaj się rozwijać. Podyplomowe studia pedagogiczne jako szansa na zdobycie nowych kompetencji
Zapotrzebowanie na profesjonalistów w dziedzinie edukacji nigdy nie słabnie, a rozwój naukowy i technologiczny sprawia, że nauczyciele i pedagodzy muszą nieustannie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Podyplomowe studia pedagogiczne oferują idealną okazję do zdobycia nowych, specjalistycznych kompetencji. Dowiedz się więcej i wybierz dla siebie kierunek rozwoju. »
Archiwalny Jak nieświadomie podcinamy młodzieży skrzydła?
Wybór ścieżki edukacyjnej to kluczowy moment w rozwoju młodego człowieka. Jako rodzice często nie zdajemy sobie sprawy, że pewne decyzje i zachowania wynikające z miłości i troski, mogą mieć negatywny wpływ na przyszłość naszych dzieci. Warto więc zastanowić się, jak nieświadomie ograniczamy ich potencjał i co możemy zrobić, by to zmienić. »
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »