Zakładka artykuły i porady to przestrzeń, w której odnajdziesz artykuły pomocne w organizacji i przeprowadzaniu doradztwa zawodowego w szkole ponadpodstawowej. Oferowane materiały są odpowiedzią na bieżące wymagania doradców – znajdziesz tu zarówno porady prawne i metodyczne, jak i aktualności związane z najważniejszymi wydarzeniami w świecie doradztwa zawodowego.
Czy pedagog specjalny może realizować doradztwo zawodowe w ramach pensum?
Pojawienie się w szkołach nowego specjalisty (pedagoga specjalnego) skłania do pytania, czy może on w ramach swojego pensum prowadzić zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego? Sprawdzamy, czy jedna osoba może być jednocześnie szkolnym doradcą zawodowym i pedagogiem specjalnym. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące prowadzenia doradztwa zawodowego przez pedagoga specjalnego. »
Konstruktywny feedback, czyli skuteczna informacja zwrotna w pracy doradcy zawodowego
Doradcy zawodowi stale poszukują skutecznych sposobów motywowania i wspierania w rozwoju uczniów. Warto przypomnieć więc, że ważnym narzędziem pracy doradcy (i każdego innego nauczyciela) jest udzielanie informacji zwrotnej. Dużo łatwiej jest uczniowi planować przyszłość, korygować błędne decyzje, modyfikować zachowania czy rozwijać kompetencje, jeśli otrzymuje informacje zwrotne. Istotny jest jednak sposób jej przekazania. Warto więc wiedzieć, czym ona jest, a czym nie jest. Ważne też jest odróżnienie sprzyjają jego rozwojowi feedbacku od destruktywnej krytyki. Jak zatem udzielać konstruktywnej informacji zwrotnej w doradztwie? Lektura artykułu będzie też okazją do poznania rodzajów i funkcji informacji zwrotnej. »
Rola autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna wymaga od kandydata przygotowania się do niej. Jest to nie tylko gotowość do udzielania odpowiedzi na pytania. Jest to także umiejętne wywieranie wrażenia podczas spotkania. Co warto w tym temacie przekazać uczniom na zajęciach? O czym powinni wiedzieć, aby zwiększyć swoje szanse w rekrutacji? »
Program doradztwa zawodowego – w jakim terminie trzeba go zaopiniować i zatwierdzić
Na każdy rok szkolny w szkole opracowuje się program realizacji doradztwa zawodowego. Program ten uwzględnia wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego. Sprawdź, kto i w jakim terminie powinien go opracować, aby został zatwierdzony w terminie zgodnym z przepisami prawa oświatowego. W artykule uwzględniono potrzeby dotyczące szkół podstawowych i ponadpodstawowych. »
Doradztwo zawodowe na rzecz uczniów z niepełnosprawnością − rola i zadania szkoły
Ośrodek Rozwoju Edukacji w dniu 26 kwietnia 2022 roku zorganizował seminarium „Bez barier − rola doradcy zawodowego w procesie przejścia ucznia z niepełnosprawnością pomiędzy etapami edukacyjnymi oraz przejścia z systemu edukacji na rynek pracy”. O czym dyskutowali zaproszeni goście i jakie refleksje nasuwają się po tym wydarzeniu? »
Głos jako narzędzie pracy doradcy zawodowego
Nauczyciele należą do największej grupy osób, których praca wymaga wysiłku głosowego. Głos jest więc ważnym narzędziem pracy także dla doradcy zawodowego. W związku z wykonywaniem tego zawodu może dochodzić do przeciążeń głosowych. Dlatego należy dbać o prawidłową emisję głosu tak, aby służył on jak najdłużej. Celem artykułu jest udzielenie wskazówek, informacji jak doradca zawodowy powinien dbać o głos. Czytelnik pozna zasady prawidłowej emisji głosu oraz dowie się, w jaki sposób dbać o jego higienę. »
Zajęcia z doradztwa zawodowego w nauczaniu indywidualnym
Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe dla wszystkich uczniów klas VII i VIII. Oznacza to, że należy zorganizować je również dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Sprawdź, czy godziny przeznaczone na doradztwo zawodowe wliczają się do wymiaru określonego w rozporządzeniu o ramowych planach nauczania. Dowiedz się, jaki powinien być ich wymiar. »
Przykłady ćwiczeń z autoprezentacji na zajęciach z doradztwa zawodowego cz. 2
Kreowanie własnego wizerunku to element komunikacji z otoczeniem. Nie jest to tylko pozytywne zaprezentowanie się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ważne jest poszukiwanie własnych zasobów i możliwości. Kluczowe wydaje się też być umiejętne przekonywanie o własnych kompetencjach. Poniżej kilka ćwiczeń, które warto przeprowadzić z uczniami na zajęciach z doradztwa zawodowego lub na zajęciach z wychowawcą. »
Propozycje ćwiczeń z autoprezentacji na zajęciach z doradztwa zawodowego cz. 1
Autoprezentacja, czyli sztuka prezentowania własnej osoby jest ważnym elementem komunikacji interpersonalnej w pracy zawodowej. Nie bez powodu więc uwzględniono ją rozporządzeniu w sprawie doradztwa zawodowego. Ważne, aby doradca zawodowy uświadamiał uczniów, jak ważne jest kreowanie osobistego wizerunku. Ma to znaczenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kontaktu z potencjalnym pracodawcą czy spotkaniami ze współpracownikami. W artykule zamieszczono kilka propozycji ćwiczeń z autoprezentacji na zajęciach z doradztwa zawodowego. Warto korzystać z nich nie tylko podczas realizacji treści dotyczących autoprezentacji i wystąpień publicznych. Ćwiczenia sprawdzą się też w czasie zajęć ukierunkowanych na wzmacnianie poczucia własnej wartości i rozpoznawania mocnych stron. »
Czy doradca zawodowy może być coachem?
Czym jest coaching? Rozwojem osobistym, poznaniem siebie, pracą na zasobach? Odpowiedzi jest wiele i każda zawiera element prawdy. Jedno jest pewne – pojęcie popularne, a metody w nim stosowane chętnie wykorzystywane są przez przedstawicieli różnych branż. W tym i przez doradców zawodowych. »
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
Kategorie
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 68
