awatar eksperta
11 artykułów na stronie

Monika Kreft

Pedagog, andragog, doradca zawodowy i coach. Pasjonatka kreatywnej edukacji i rozwoju osobistego. Projektantka narzędzi, które ułatwiają współpracę specjalistów z młodzieżą, odkrywają potencjał, wzmacniają poczucie własnej wartości i wspierają wybory edukacyjno-zawodowe. Współautorka kart Pasjans (CSiPZ Anna Płoska). Założycielka Monika Kreft - Wspieranie w zmianie oraz Narzędziownika Ekspertów.
Artykuły autora

Każdy uczy się inaczej – o różnych sposobach uczenia się. Scenariusz zajęć dla uczniów klas I–III

Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–III: uczeń wskazuje treści, których lubi się uczyć, oraz wymienia różne źródła wiedzy i podejmuje próby korzystania z nich; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: uczeń wymienia różne źródła wiedzy i sposoby uczenia się oraz podejmuje próby korzystania z nich. Cele szczegółowe, uczeń: rozpoznaje, czego lubi się uczyć i co sprawia mu przyjemność w zdobywaniu wiedzy, potrafi wskazać jeden lub kilka sposobów przyswajania informacji, który jest dla niego łatwy i skuteczny (np. przez ruch, słuchanie, oglądanie, działanie), porównuje swoje preferencje z preferencjami kolegów i koleżanek z klasy, dostrzega, że różnorodność stylów uczenia się jest naturalna i wartościowa, rozwija samoświadomość i buduje pozytywny obraz siebie jako ucznia, podejmuje próbę świadomego korzystania z wybranych źródeł wiedzy (książki, rozmowy, ruch, doświadczenia), aktywnie uczestniczy w zajęciach, wyraża swoje zdanie, argumentuje swoje wybory. Metody pracy: praca indywidualna, praca w parach, rozmowa kierowana. Środki dydaktyczne: tablica lub flipchart, mazaki, opowiadanie, Plecak odkrywcy (załącznik nr 1) – dla każdego ucznia. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
26 czerwca 2025Czytaj więcej »

Maszyny, narzędzia, umiejętności i wiedza – warsztaty pracy w różnych zawodach? Scenariusz zajęć dla uczniów klas I–III

Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–III: uczeń opisuje rolę zdolności i zainteresowań w wykonywaniu danego zawodu; posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny; załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: rozwijanie świadomości uczniów o różnorodności zawodów poprzez zabawę, twórcze myślenie i praktyczne działania. Cele szczegółowe, uczeń: rozumie, jak zainteresowania i zdolności wpływają na wybór i sposób wykonywania zawodu, poznaje przykłady zawodów i narzędzi w nich wykorzystywanych, rozwija kreatywność oraz umiejętności współpracy w grupie. Metody pracy: burza mózgów, praca w grupach, ćwiczenia praktyczne, dyskusja. Środki dydaktyczne: Rekwizyty (załącznik nr 1) – dla każdej pary, różne drobne przedmioty (np. plastikowe kubki, sznurki, patyczki do lodów, gumki recepturki), bandaże, plastry, maskotki zwierząt, przykładowe narzędzia lub ich modele (np. fartuch kuchenny, kask budowlany, stetoskop, paleta malarska), tablica, kolorowe markery, kredki, kolorowe kartki, nożyczki, farby, arkusz A2 lub większy. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
28 stycznia 2025Czytaj więcej »