Współpraca doradcy zawodowego z psychologiem i pedagogiem w szkole
Wspólne realizowanie działań, współodpowiedzialność za wykonywaną pracę, czynności wykonywane razem z inną osobą – tak można krótko opisać, czym jest współpraca. Niewątpliwie dzielenie z kimś pracy może być zarówno sukcesem, jak i trudnością. Ale jedno jest pewne – warto współpracować, aby osiągnąć cel. W procesie doradczym interdyscyplinarne podejście zwiększa możliwości ucznia w dokonaniu trafnej decyzji edukacyjno-zawodowej. Warto przyjrzeć się bliżej współpracy doradcy zawodowego z psychologiem i pedagogiem w szkole. »
10 sposobów radzenia sobie ze stresem – porady dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych
Stres jest powszechny w życiu uczniów szkół podstawowych. Mnogość obowiązków szkolnych, sprawdziany, presja społeczna i trudności w relacjach z rówieśnikami mogą prowadzić do potęgowania tej trudnej reakcji i wpływać negatywnie na zdrowie psychiczne dzieci. Dlatego ważne jest, aby uczniowie nauczyli się radzić sobie ze stresem w zdrowy i skuteczny sposób. Poznaj dziesięć technik, dzięki którym Twoi uczniowie mogą pomóc sobie w rozładowywaniu stresu. »
O konsekwencjach przeżywania stresu
Napięcie, wyczerpanie, niepokój – z takimi uczuciami kojarzy się najczęściej stres. Chociaż wiedza na temat negatywnych konsekwencji jego przeżywania jest powszechna, to bywa on bagatelizowany. Z drugiej strony rzadko w praktyce wykorzystuje się mobilizujący, korzystny wpływ pewnego poziomu odczuwania stresu. Podejmując na lekcjach doradztwa zawodowego tematykę rozpoznawania stresu i radzenia sobie z nim, warto pokazać uczniom własne doświadczenie. Dzieci ucząc się przez naśladowanie, chętniej chłoną wiedzę od autorytetów, czyli dorosłych, którzy sami potrafią radzić sobie ze stresogennymi sytuacjami. To pozwala im na wypracowanie własnych strategii. »
Kompetencje przekrojowe w doradztwie zawodowym
Kompetencje przekrojowe nazywane są także kompetencjami transwersalnymi. Można śmiało stwierdzić, że wszyscy je posiadamy, natomiast często nie jesteśmy tego świadomi. Wykorzystujemy je zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Czym są kompetencje przekrojowe i w jaki sposób mogą być przydatne w pracy doradczej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie znaczenie ma rozwój kompetencji i umiejętności przekrojowych. »
Identyfikowanie źródeł stresu kluczem do skutecznego radzenia sobie z nim
Tak jak trafna diagnoza choroby stanowi klucz do procesu leczenia, tak w skutecznym radzeniu sobie ze stresem, nadrzędne staje się sprawne identyfikowanie sytuacji go wywołujących. Należy przyjąć, iż reakcja stresowa pojawia się wtedy, gdy osoba uznaje sytuację za zbyt trudną dla siebie, bez wyjścia i beznadziejną. Dostrzeganie objawów jest ważne, jednak dotarcie do ich przyczyn zdaje się być istotniejsze. »
Kalendarz Doradcy Zawodowego: sierpień 2023 r.
Sprawdź, co ważnego dla doradców zawodowych będzie działo się w sierpniu 2023 r. Poznaj kalendarz świąt zawodowych, który może być inspiracją do tworzenia i sprawdź, kiedy prenumeratorzy mogą skorzystać z dyżurów ekspertów. Kalendarz jest na bieżąco uzupełniany! »
Rynek pracy i zawody w przyszłości
XXI wiek to czas dynamicznych zmian cywilizacyjnych, gospodarczych i społecznych. To również czas trudnych doświadczeń i wyzwań. Jednym z obszarów, w którym pojawia się tych wyzwań wiele, jest rynek pracy – przestrzeń aktywności zawodowej. Pojawiają się nowe zawody i znikają tradycyjne. Zmiany na rynku pracy generują liczne pytania: jak będzie wyglądała praca w przyszłości? Jak będzie się zmieniała forma zatrudnienia? Jakie zawody powstaną lub przetrwają? I wreszcie, jakie kompetencje zawodowe będą najbardziej potrzebne? Niniejszy artykuł będzie próbą odnalezienia odpowiedzi na te pytania. »
O skutecznych i nieskutecznych sposobach motywowania do nauki
Motywowanie uczniów do zdobywania wiedzy i do pracy nad samodoskonaleniem jest niezwykle ważnym elementem procesu edukacyjnego. To także wymagające zadanie, ponieważ każdy uczeń jest jednostką o unikalnych potrzebach, zainteresowaniach i potencjale. Motywacja ucznia wzrasta, gdy czuje, że jego wysiłki owocują wymiernymi rezultatami. Dydaktykowi uzyskanie oczekiwanych efektów działań, mających na celu zmobilizowanie uczniów do uczenia się, daje niezwykłą satysfakcję zawodową. Dlatego dobre poznanie skutecznych i nieskutecznych sposobów motywowania uczniów pomoże nauczycielom stworzyć bardziej efektywne i stymulujące środowisko uczenia się. Które zatem sposoby oddziaływania skutecznie podnoszą motywację ucznia do nauki? Czy istnieją metody, których powinno się unikać, ponieważ potwierdzono, że są nieefektywne? »
Dobrze postawione pytanie! Sztuka zadawania pytań w doradztwie zawodowym
Wszyscy zadajemy pytania. Wpisane są one w codzienne funkcjonowanie ludzi. Oczywiście także w codzienność uczniów, nauczycieli, wychowawców i doradcy zawodowego. Pytania są ważne, są konieczne także w doradztwie zawodowym: grupowym i indywidualnym. Jak pytać? O co? Co zrobić, by pytać skutecznie? »
Dialog motywujący w doradztwie zawodowym. Jak może wyglądać rozmowa doradcza w szkole?
W doradztwie, którego ważnym celem jest wsparcie czyjejś motywacji, pomocna może być metoda dialogu motywującego. Czym jest dialog motywujący? Jakie są jego cele i zasady? Czy to dobry sposób na wzmocnienie u ucznia motywacji do zmiany? Jak znajomość koncepcji dialogu motywującego przekłada się na warsztat doradcy zawodowego w szkole? Co w tym obszarze jest ważne dla doradcy? Lektura artykułu pozwoli nie tylko na wzbogacenie wiedzy. Zawarte w nim wskazówki pomogą zrozumieć, a nawet zmienić, postrzeganie własnej roli w pracy z młodzieżą. »
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »