Szkoły podstawowe, to miejsce, w którym znajdziesz artykuły, scenariusze i karty pracy przydatne w planowaniu i realizacji doradztwa zawodowego w szkole podstawowej. Proponowane materiały odpowiadają na aktualne potrzeby doradców – zamieszczamy tu wskazówki prawne i dydaktyczne, a także informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze świata doradztwa zawodowego.
Artykuły i porady
Organizacja doradztwa zawodowego w szkole podstawowej bez wybranych oddziałów klasowych. Czy tworzy się program realizacji i WSDZ w szkole bez klas VII i VIII?
Nie w każdej szkole tworzone są wszystkie oddziały na I i II etapie edukacyjnym. Jeżeli w szkole nie tworzy się klas VII i VIII, pojawiają się wątpliwości – czy konieczne jest opracowanie WSDZ i programu realizacji doradztwa zawodowego? W artykule wyjaśniamy, jakie obowiązki związane z realizacją doradztwa zawodowego spoczywają na dyrektorze i nauczycielach w szkołach, w których nie realizuje się doradztwa w ramach tzw. dziesiątek. Dowiedz się, jakie działania związane z realizacją doradztwa zawodowego spoczywają na każdej szkole podstawowej. Z artykułu dowiesz się: Jak powinna postąpić szkoła w sprawie realizacji programu doradztwa zawodowego w przypadku braku wybranych oddziałów klasowych? Które przepisy regulują sposób postępowania z takiej sytuacji? Co powinno zostać zawarte w programie realizacji doradztwa zawodowego szkoły, w której nie istnieją klasy VII i VIII? »
Jak wykorzystać metodę case study w doradztwie zawodowym w pracy z uczniem?
Metoda case study w doradztwie zawodowym jest skutecznym narzędziem, możliwym do zastosowania zarówno na poziomie szkoły podstawowej, jak i na późniejszych etapach edukacji. Pozwala zdobywać cenną wiedzę oraz rozwijać umiejętności interpersonalne, analityczne i podejmowania decyzji. Dzięki swojej elastyczności, umożliwia dopasowanie różnorodnych treści do omawianych tematów, potrzeb grupy i zainteresowania uczniów. Z artykułu dowiesz się: W jakim celu wykorzystać case study w doradztwie edukacyjno-zawodowym w szkole podstawowej? Jaki wymiar edukacyjny ma analiza przypadku? Z jakimi innymi metodami pracy doradcy połączyć metodę studium przypadku? Jakie m.in. cechy i kompetencje miękkie kształci w uczniach praca metodą case study? Gdzie szukać wsparcia przy tworzeniu przykładowych studium przypadku? Czego może nauczyć się uczeń podczas analizy przypadku? »
Kontrola kuratorium oświaty w szkole – przebieg, protokół, zalecenia
W roku szkolnym 2024/2025 przedmiotem kontroli planowanych w szkołach podstawowych będzie organizacja doradztwa zawodowego zgodnie z przepisami prawa. O tym, jakie aspekty mogą zostać poddane kontroli, można przeczytać w artykule Kontrola kuratora oświaty w szkole podstawowej – zgodność organizacji doradztwa zawodowego z przepisami prawa . W niniejszej publikacji natomiast omówiono zasady przeprowadzania i przebiegu kontroli w szkole. Dowiedz się, jak wygląda kontrola kuratorium oraz jakie nieprawidłowości dotyczące organizacji kształcenia zawodowego można uznać za istotne uchybienie. Artykuł koncentruje się na kontroli planowanej. Należy jednak pamiętać, że omówione przepisy mają zastosowanie również w przypadku kontroli doraźnej. Z artykułu dowiesz się m.in.: Które przepisy regulują zasady przeprowadzania kontroli przez kuratorium oświaty w szkołach? Jakie prawa i obowiązki mają osoby przeprowadzające kontrolę w szkole? Co powinno znaleźć się w protokole z kontroli i jaki jest termin jego przekazania dyrektorowi szkoły? Jakie kroki może podjąć dyrektor szkoły, jeśli nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w protokole z kontroli? Jakie konsekwencje może ponieść dyrektor w przypadku stwierdzenia poważnych uchybień podczas kontroli? Jak przygotować szkołę na kontrolę kuratorium oświaty? Jakie są konsekwencje niewykonania zaleceń kuratorium oświaty dla szkół niepublicznych? Czy zasady przeprowadzania kontroli kuratorium oświaty są takie same w szkołach publicznych i niepublicznych? »
Scenariusze zajęć i ćwiczenia
Moje wyobrażenia siebie jako pracownika na początku i na końcu szkoły podstawowej. Scenariusz zajęć dla uczniów VII–VIII
Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń określa aspiracje i potrzeby w zakresie własnego rozwoju i możliwe sposoby ich realizacji oraz uczeń dokonuje autoprezentacji; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cele główne: uczeń zauważa swój rozwój i wynikające z tego zmiany w planach zawodowych, uczeń dokonuje autoprezentacji. Cele szczegółowe: Uczeń: kształtuje proaktywną postawę wobec własnego rozwoju edukacyjno-zawodowego, określa swoje aspiracje zawodowe i opowiada o nich, rozwija umiejętność prezentowania wyników swojej pracy, rozwija kompetencje interpersonalne i autoprezentacji w grupie, rozwija umiejętność oceny innych w kontekście zawodowym. Metody pracy: miniwykład, dyskusja, burza mózgów, kolaż, praca grupowa, prezentacja. Środki dydaktyczne: arkusz A2 lub typu flipachart (70x100 cm) – dla każdej grupy, kolorowe czasopisma, reklamy, ulotki, marker, kleje biurowe lub taśma klejąca – dla każdej grupy. Przewidywany czas realizacji: 45 min. »
Czy zawsze warto dążyć do doskonałości? O perfekcjonizmie. Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII
Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń dokonuje syntezy przydatnych w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej informacji o sobie wynikających z autoanalizy, ocen innych osób oraz innych źródeł; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: zrozumienie wpływu perfekcjonizmu na osiąganie celów, zarówno w życiu osobistym, jak i edukacyjnym, oraz na przyszłą karierę. Cele szczegółowe: nauczenie się rozpoznawania własnych możliwości i ograniczeń, rozwinięcie umiejętności planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej z uwzględnieniem osobistych ograniczeń i możliwości, promowanie zdrowego podejścia do osiągania celów. Metody pracy: mapa myśli, praca indywidualna, dyskusja, debata, praca grupowa. Środki dydaktyczne: kartka A4, mazaki – dla każdej grupy, „Zestaw pytań pomocniczych” (załącznik nr 1) – dla każdej grupy, „Scenariusze życiowe” (załącznik nr 2), kartka i długopis – dla każdego ucznia, talie kart – w liczbie odpowiadającej liczbie utworzonych grup. Przewidywany czas realizacji: 60 min. »
Jak wybrać szkołę ponadpodstawową? Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII
Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń planuje ścieżkę edukacyjno-zawodową, uwzględniając konsekwencje podjętych wyborów; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: zapoznanie uczniów z kryteriami wyboru szkoły ponadpodstawowej. Cele szczegółowe: Uczeń: poznaje różne kryteria wyboru szkoły ponadpodstawowej, tworzy indywidualną hierarchię kryteriów wyboru szkoły, doświadcza różnicy między swoją hierarchią kryteriów a opinią rówieśników. Metody pracy: dyskusja, rozmowa kierowana, praca w grupach – metoda kuli śnieżnej, praca indywidualna. Środki dydaktyczne: flipchart lub tablica, pisaki, kartki A4. Przewidywany czas realizacji: 45 min. »