W tym miejscu znajdziesz materiały wspierające doradców w realizacji doradztwa zawodowego w szkole podstawowej. Znajdują się tutaj zarówno wskazówki praktyczne, jak również wyjaśnienia dotyczące zagadnień prawnych.
Program doradztwa zawodowego w szkolnym zestawie programów nauczania w szkole podstawowej
W klasach VII-VIII zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego jest realizowane na odrębnych zajęciach. W ramowym planie nauczania dla szkół podstawowych na ich realizację przewidziano po 10 godzin lekcyjnych w VII i VIII klasie. Jednocześnie jednak, zajęcia te nie są oceniane, co czasami skłania do pytania: czy w zestawie programów nauczania zatwierdzonym, w danej placówce powinien znaleźć się również program doradztwa zawodowego? »
Co powinno zawierać nowoczesne CV?
Jednym z elementów stanowiących o powodzeniu w zatrudnieniu jest umiejętność stworzenia nowoczesnego CV (curriculum vitae). Jest to dokument, który w sposób zwięzły prezentuje kandydata do pracy. Warto jednak podkreślić, że w CV należy zamieszczać jedynie te informacje, które mają istotny związek z potencjalną pracą. Nowoczesne CV tym akcentuje przede wszystkim minimalizm i zwięzłość treści. O jakich elementach doradca zawodowy powinien wspomnieć uczniom podczas zajęć? »
Propozycje ćwiczeń z autoprezentacji na zajęciach z doradztwa zawodowego cz. 1
Autoprezentacja, czyli sztuka prezentowania własnej osoby jest ważnym elementem komunikacji interpersonalnej w pracy zawodowej. Nie bez powodu więc uwzględniono ją rozporządzeniu w sprawie doradztwa zawodowego. Ważne, aby doradca zawodowy uświadamiał uczniów, jak ważne jest kreowanie osobistego wizerunku. Ma to znaczenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kontaktu z potencjalnym pracodawcą czy spotkaniami ze współpracownikami. W artykule zamieszczono kilka propozycji ćwiczeń z autoprezentacji na zajęciach z doradztwa zawodowego. Warto korzystać z nich nie tylko podczas realizacji treści dotyczących autoprezentacji i wystąpień publicznych. Ćwiczenia sprawdzą się też w czasie zajęć ukierunkowanych na wzmacnianie poczucia własnej wartości i rozpoznawania mocnych stron. »
Kwalifikacje do prowadzenia orientacji zawodowej w klasach I-VI
W klasach IV-VI szkoły podstawowej działania w zakresie doradztwa zawodowego polegają na prowadzeniu orientacji zawodowej. Orientacja zawodowa jest prowadzona w na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego. Wobec tego, jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel prowadzący doradztwo zawodowe w klasach I-VI w szkole podstawowej? »
Ile minut trwa godzina zajęć doradcy zawodowego? Zajęcia doradztwa zawodowego i praca nauczycieli w praktyce
Jednym z częściej zadawanych przez doradców zawodowych pytań jest to, czy godzina zajęć doradcy zawodowego trwa 60 czy 45 minut. Pytanie odnosi się zarówno do godziny zajęć dla dzieci i młodzieży, jak i tzw. pracy gabinetowej dla uczniów. Sprawdź, ile minut trwa godzina pensum doradcy zawodowego. »
Przydzielanie zajęć z doradztwa zawodowego krok po kroku
Często zdarza się, że nauczyciele zatrudnieni np. w ramach 18-godzinnego pensum mają przydzielane zajęcia doradztwa zawodowego. Najczęściej zajęcia te przydzielane są np. w wymiarze 10 godzin na całe półrocze. Sprawdź, jak w takim przypadku obliczyć wymiar pensum nauczyciela. »
Ogólnopolski Dzień Informacyjny 2022. Skorzystaj z programu Erasmus+
W dniu 13 stycznia 2022 roku odbył się Ogólnopolski Dzień Informacyjny. Była to już IX edycja tego wydarzenia. Organizatorem spotkania jest Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. W Polsce funkcję tę pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Spotkanie odbyło się w formule on-line, hasłem przewodnim były europejskie programy edukacyjne. »
Doradztwo zawodowe wczoraj i dziś. Jakie wyzwania stoją przed szkolnymi doradcami zawodowymi?
Otaczająca nas rzeczywistość generuje wiele zmian. Postęp cywilizacyjny, technologiczny, przemysł 4.0, transformacja cyfrowa – to wyzwania. Wyzwania zarówno dla młodego człowieka jak i dla doradcy zawodowego. Zapraszam na krótki wywiad z Panią Beatą Grzelak. Od lat pracuje ona jako doradczyni zawodowa, autorka wielu publikacji z zakresu doradztwa zawodowego. Kierowniczka Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń w Warszawie. Rozmowa dotyczy refleksji, jak zmieniło się doradztwo zawodowe na przestrzeni lat. Jak było kiedyś, a jakie wyzwania stoją przed doradcami w najbliższej przyszłości? »
Erasmus Days – międzynarodowe święto edukacji i nauki
Jak co roku w Polsce i na całym świecie odbywa się prawdziwe święto edukacji i nauki – Erasmus Days. Już V edycja tego wydarzenia sprawia, że na stałe wpisało się ono w kalendarz. Erasmus Days to moment, w którym przybliża się rezultaty projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. To czas, w którym możemy czerpać inspirację i zapoznawać się z dobrymi praktykami. Dla tych, którzy w wirze obowiązków nie mieli czasu, spieszymy z krótką relacją. Ale co ważniejsze – przybliżymy ideę Erasmus Days. »
Kupujemy drewniany plac zabaw. 3 kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę?
Rodzice coraz częściej decydują się na to, aby aranżować strefy zabaw dla dzieci we własnych przydomowych ogrodach. Kupując tego rodzaju konstrukcję warto przede wszystkim zadbać o jakość, bezpieczeństwo, komfort, możliwość swobodnej i kreatywnej zabawy. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wybór takiego modelu, który będzie dopasowany do wieku dzieci oraz ich zainteresowań, jak również wymiarów działki – ogrodu. »
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »
Kategorie
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 71
