W tym miejscu znajdziesz materiały wspierające doradców w realizacji doradztwa zawodowego w szkole podstawowej. Znajdują się tutaj zarówno wskazówki praktyczne, jak również wyjaśnienia dotyczące zagadnień prawnych.
Doradztwo zawodowe na rzecz uczniów z niepełnosprawnością − rola i zadania szkoły
Ośrodek Rozwoju Edukacji w dniu 26 kwietnia 2022 roku zorganizował seminarium „Bez barier − rola doradcy zawodowego w procesie przejścia ucznia z niepełnosprawnością pomiędzy etapami edukacyjnymi oraz przejścia z systemu edukacji na rynek pracy”. O czym dyskutowali zaproszeni goście i jakie refleksje nasuwają się po tym wydarzeniu? »
Czy prawo oświatowe pozwala na doradztwo zawodowe w grupie międzyklasowej. Sprawdzamy rozporządzenie
Dyrektorzy szkół, w których do klasy VII bądź VIII uczęszcza niewielka liczba uczniów nierzadko planują organizację zajęć z doradztwa zawodowego w grupach międzyklasowych. Na te same zajęcia uczęszczają więc uczniowie klasy VII i VIII. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Sprawdź, co mówią na ten temat przepisy. »
Współczesny rynek pracy – trendy w Polsce i na świecie
Współczesny rynek pracy w Polsce ulega nieustannym transformacjom. Głównymi czynnikami są zmiany demograficzne (np. starzenie się społeczeństwa) czy związane z gospodarką. Proces cyfryzacji, rozwój technologii komputerowej oraz pandemia wielu branżach zmieniły w tryb pracy ze stacjonarnej na zdalną. Na co zwracać uwagę podczas zajęć z doradztwa zawodowego poświęconych rynkowi pracy? Co jest szczególnie ważne z punktu widzenia bycia potencjalnym pracownikiem lub pracodawcą? »
Jak zdobyć doświadczenie zawodowe w trakcie nauki?
Podczas zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie często zadają pytania dotyczące zdobywania doświadczenia zawodowego. Są to pytania dotyczące sposobów oraz miejsc, gdzie mogą nabywać nowe umiejętności przydatne w pracy zawodowej. Warto zastanowić się, w jaki sposób uczeń może zdobyć doświadczenie zawodowe w trakcie nauki. Okazuje się bowiem, że już na etapie nauki w szkole podstawowej można podejmować aktywności, które będą ważne na etapie wchodzenia na rynek pracy. Jakie możliwości mają uczniowie? »
Drama jako metoda aktywizująca w doradztwie zawodowym
Drama to metoda nauczania i wychowania sprzyjająca wszechstronnemu rozwojowi uczniów i przygotowująca ich do odgrywania ról społecznych w zmieniającej się rzeczywistości. Powszechnie wykorzystywana jest na zajęciach edukacyjnych. Nie ma przeszkód, a nawet wskazane jest, aby korzystali z niej również doradcy zawodowi. Dlaczego warto pomyśleć o dramie opracowując wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego oraz programy doradztwa dla poszczególnych etapów? »
Zajęcia z doradztwa zawodowego w nauczaniu indywidualnym
Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe dla wszystkich uczniów klas VII i VIII. Oznacza to, że należy zorganizować je również dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Sprawdź, czy godziny przeznaczone na doradztwo zawodowe wliczają się do wymiaru określonego w rozporządzeniu o ramowych planach nauczania. Dowiedz się, jaki powinien być ich wymiar. »
Doradztwo zawodowe on-line – przykłady narzędzi i aplikacji
Pandemia sprawiła, że prowadzenie procesu doradczego na odległość wpisało się w codzienną rzeczywistość doradców zawodowych. Wielu specjalistów z zakresu doradztwa zawodowego wykonuje swoje zadania z wykorzystaniem nowoczesnych programów i aplikacji internetowych. Warto przybliżyć te, które można bezpłatnie wykorzystać w pracy z uczniami. »
Materiały dla nauczycieli dotyczące Ukrainy
W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie, przygotowaliśmy zestawienie materiałów przydatnych do pracy z uczniami. W zestawieniu znajdują się zarówno artykuły teoretyczne, scenariusze zajęć oraz karty pracy dla uczniów z Polski i Ukrainy. Zasoby pochodzą z portalu ePedagogika.pl i zostały udostępnione bez konieczności logowania się. »
Przykłady ćwiczeń z autoprezentacji na zajęciach z doradztwa zawodowego cz. 2
Kreowanie własnego wizerunku to element komunikacji z otoczeniem. Nie jest to tylko pozytywne zaprezentowanie się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ważne jest poszukiwanie własnych zasobów i możliwości. Kluczowe wydaje się też być umiejętne przekonywanie o własnych kompetencjach. Poniżej kilka ćwiczeń, które warto przeprowadzić z uczniami na zajęciach z doradztwa zawodowego lub na zajęciach z wychowawcą. »
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »
Kategorie
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 71
