Natalia Perek
12 artykułów na stronie

Natalia Perek

Psycholog, absolwentka psychologii klinicznej i zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim oraz czteroletniego, całościowego kursu psychoterapii w ramach Szkoły Psychoterapii Dzieci i Młodzieży przy Laboratorium Psychoedukacji i Ośrodku Regeneracja w Warszawie. Ukończyła również dwustopniowe Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Podyplomowy Kurs Arteterapii Polskiego Instytutu Ericksonowskiego. Pracowała jako psycholog w Oddziale Psychiatrii Dziecięcej. Obecnie prowadzi psychoterapię indywidualną dzieci i młodzieży oraz wsparcie rodzicielskie w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w SPZOZ oraz w Ambulatorium Stresu w Łodzi. Wielbicielka włóczęgi po lasach i polach.
Artykuły autora

Jak rozwijać kreatywność? Pomysły dla nauczycieli, którzy nie chcą powielać schematów

Praca nauczyciela wymaga elastyczności i ciągłych poszukiwań nowych narzędzi i materiałów. Zdobyć uwagę najmłodszego pokolenia nie jest łatwo, a co dopiero przekazać wiedzę i kształtować umiejętności. Zwłaszcza, że konkurencja jest silna – najmłodsi są przyzwyczajeni do pełnego bodźców świata wirtualnego. Tego samego oczekują od nauki i edukacji. Proces pedagogiczny także ;powinien dostarczać im wrażeń, rozbudzać ciekawość i być źródłem motywacji do samodzielnego zdobywania wiedzy i umiejętności. W jaki sposób zadbać o własne zasoby wyobraźni i kreatywnego myślenia, by móc korzystać z nich w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą? Dowiedz się, jak rozbudzić kreatywność i skorzystaj z pomysłów, które pozwalają wyjść poza szablonowy sposób rozwiązywania problemów. Z artykułu dowiesz się m.in.: Czym jest kreatywność i dlaczego warto ją rozwijać? Jak dzieci mogą inspirować dorosłych do kreatywnego myślenia? Dlaczego nie warto zrażać się nieudanymi próbami kreatywności? Jakie są najlepsze metody na ćwiczenie kreatywnego myślenia? Na czym polega technika sześciu kapeluszy Edwarda de Bono? W jaki sposób burza mózgów może pomóc w rozwijaniu kreatywności? Jakie korzyści płyną z poszukiwania kreatywnych narzędzi do pracy z dziećmi? Dlaczego eksperymentowanie i próby są ważne w procesie nauczania? Jakie ćwiczenia mogą pomóc w rozwijaniu skojarzeń i twórczego myślenia? W jaki sposób zmiany w otoczeniu mogą stymulować wyobraźnię? Jak zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym, aby pobudzać kreatywność?
31 października 2024Czytaj więcej »

Jak wspierać uczniów w rozwijaniu talentów i nie wywierać presji?

Szkoła, to miejsce, w którym uczniowie poznają samych siebie. Odkrywają swoje mocne strony, konfrontują się z ograniczeniami i próbują sprostać nowym wyzwaniom. Już na samym początku szkolnej drogi nauczyciele dostrzegają u swoich uczniów konkretne zasoby. Wspieranie rozwoju potencjału to ogromnie ważne nauczycielskie zadanie. Pułapką może być jednak postrzeganie ucznia przez pryzmat jego talentu. Wtedy pojawia się ryzyko nadmiernej presji, która potrafi unicestwić największą pasję. Jak tego uniknąć? Dowiedz się, jak wspierać uczniów w rozwijaniu talentów w sposób, który nie wiąże się z nakładaniem presji. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jak unikać wywierania presji podczas wspierania talentów uczniów? Dlaczego nie każda pasja powinna być rozwijana na siłę? W jaki sposób rozpoznać, kiedy zachęcanie do rozwoju staje się presją? Czy Twoje dziecko ma wystarczająco dużo czasu na swobodne eksperymentowanie? Jakie konsekwencje może mieć nadmierna presja na rozwój talentów u dzieci? Kiedy wsparcie nauczyciela może zmienić się w obciążenie dla ucznia? Czy talent zawsze powinien decydować o drodze rozwoju dziecka? Jak prowadzić otwarty dialog z dzieckiem o jego pasjach i zainteresowaniach? Dlaczego warto widzieć ucznia w całości, a nie tylko przez pryzmat jego talentu? Co zrobić, aby rozwój talentu był dla dziecka źródłem radości, a nie stresu?
12 września 2024Czytaj więcej »

Jak rozmawiać z rodzicami uczniów z niepełnosprawnością intelektualną o przejściu ze szkoły ogólnodostępnej do szkoły specjalnej?

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, mają możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół. To, jak poradzi sobie uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w szkole ogólnodostępnej w dużej mierze zależy od stopnia jego niepełnosprawności i zasobów szkoły. Co robić, gdy społeczność szkolna nie jest w stanie odpowiednio wesprzeć ucznia w codziennym życiu i nauce? Jak o tym rozmawiać z rodzicami? Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Dlaczego rodzice dzieci z niepełnosprawnością intelektualną często decydują się na szkołę ogólnodostępną dla dziecka? Jakie są główne różnice w funkcjonowaniu dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w szkole ogólnodostępnej w porównaniu do rówieśników bez niepełnosprawności? Jakie wyzwania mogą napotkać uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w szkole ogólnodostępnej i jakie może to mieć konsekwencje dla ich rozwoju społecznego? Jakie kroki należy podjąć przed rozpoczęciem rozmowy z rodzicami o potencjalnych trudnościach ich dziecka w szkole ogólnodostępnej? Jak rozmawiać z rodzicami dzieci z niepełnosprawnością intelektualną o przejściu ze szkoły ogólnodostępnej do szkoły specjalnej? Jak przygotować się do rozmowy z rodzicami o potrzebie zmiany środowiska edukacyjnego dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną? Dlaczego otwartość na decyzję rodzica jest kluczowa w procesie poszukiwania najlepszego rozwiązania edukacyjnego dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną?
5 września 2024Czytaj więcej »