Nowoczesne aplikacje zawodoznawcze w doradztwie zawodowym

Marta Koch-Kozioł

Autor: Marta Koch-Kozioł

Dodano: 16 października 2022
Nowoczesne aplikacje zawodoznawcze w doradztwie zawodowym

Transformacja cyfrowa i przemysł 4.0 spowodowały, że lawinowo zaczynają powstawać narzędzia cyfrowe w różnych branżach i obszarach. W doradztwie zawodowym również pojawiły się bezpłatne aplikacje pozwalające na efektywne prowadzenie zajęć, zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej.  

Polecane aplikacje do wykorzystania w doradztwie zawodowym

Planując działania związane z doradztwem zawodowym, warto opracować scenariusze zajęć, które będą wymagały wykorzystania nowoczesnych aplikacji. Sięganie po nowinki technologiczne nie nie tylko aktywizuje uczniów, ale również wskazuje na konieczność zaznajamiania się z rozwiązaniami cyfrowymi. Uczniowie, tak na kolejnych etapach edukacji, jak w przyszłej pracy zawodowej, często będą musie;li wykonywać działania wymagające umiejętnego korzystania z aplikacji czy zaawansowanego oprogramowania. Im wcześniej będą wdrażani do realizacji projektów z ich wykorzystaniem, tym łatwiej będzie im w przyszłości. Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego to doskonała okazja do organizowania zajęć, które wpłyną na rozwijanie predyspozycji związanych z korzystaniem z TIK.

Kompas

Narzędzie Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) w formule elektronicznej skierowane do doradców zawodowych oraz osób poszukujących pracy. Możliwe jest także wykorzystanie go przez osoby dorosłe, które myślą o przebranżowieniu się lub uzyskaniu nowych kwalifikacji. Głównym założeniem jest dopasowanie zainteresowań odbiorcy do kwalifikacji ze Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Uczeń może w wyszukiwarce na stronie wpisać dowolną frazę.

Przykład: uczeń Adam wpisuje pojęcie rower, bo bardzo lubi jeździć na rowerze. Wyszukane zostały trzy branże:

  1. hotelarsko-gastronomiczno-turystyczna,
  2. mechaniczna,
  3. obsługa maszyn i pojazdów, mechanika.

Po kliknięciu w daną branżę pojawiają się kwalifikacje związane z zainteresowaniem, które wpisał uczeń. Przykładowo – wyświetla się kwalifikacja Naprawa, konserwacja i modernizacja rowerów. Po wybraniu danej kwalifikacji uczeń otrzymuje jej opis, a także instytucje certyfikujące i/lub instytucje, które przygotowują do zdobycia kwalifikacji.

Kompas szkolnictwa branżowego

Aplikacja skierowana do węższego grona odbiorców, stworzona przez IBE. Pozwala na poznanie ponad dwustu zawodów i kwalifikacji zawodowych. Wszystkie informacje zawarte w narzędziu zgodne są z podstawą programową wprowadzoną w 2019 roku. Aplikacja jest zgodna ze Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji. Podzielono ją na branże i obszary. Posiada także informacje dotyczące zapotrzebowania na pracowników według województw oraz placówki prowadzące kształcenie w danym zawodzie. Zawody zostały pogrupowane w takie obszary jak (Tabela nr 1):

Wykaz obszarów zawartych w Kompasie szkolnictwa branżowego:

  • poligrafia, foto, audio i film,
  • budownictwo i wnętrzarstwo,
  • handel, ekonomia i administracja,
  • elektryka, elektronika, informatyka,
  • moda i uroda,
  • górnictwo i metalurgia,
  • turystyka i gastronomia,
  • chemia i ochrona środowiska,
  • mechanika i motoryzacja,
  • zdrowie i bezpieczeństwo,
  • hodowla i uprawy,
  • transport, spedycja i logistyka.

(źródło: https://szkolnictwo.ibe.edu.pl/ [dostęp: 13.10.2022]).

Narzędzie ma przyjazną i intuicyjną grafikę. Szczególnie warto wykorzystać aplikację podczas konsultacji z uczniami, którzy myślą o wyborze branżowej szkoły I stopnia lub technikum.

Puzzle Kariery

Kolejną propozycją jest aplikacja Puzzle Kariery. Jest to mobilne narzędzie pozwalające na konstruowanie swojej kariery edukacyjno-zawodowej. Wersja podstawowa, która jest bezpłatna, składa się z osiemnastu puzzli. Każdy element zawiera szereg pytań i zadań do wykonania indywidualnego przez ucznia. W aplikacji można znaleźć także ciekawe podcasty czy tabelę do przeprowadzenia analizy SWOT (mocne i słabe strony).

Zachęcam do skorzystania ze scenariusza zajęć Moje puzzle – planowanie na zasobach zamieszczonego w najnowszym numerze magazynu Nowoczesne Doradztwo Zawodowe w Szkole Podstawowej Autor scenariusza, krok po kroku przybliża obszar związany z planowaniem na zasobach. W kolejnym numerze wykorzystamy puzzle dotyczące rynku pracy. Polecam!

Autor: Marta Koch-Kozioł
Słowa kluczowe:
aplikacja

Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 63

Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 63
Dostępny w wersji elektronicznej