Jak rozmawiać z rodzicami uczniów z niepełnosprawnością intelektualną o przejściu ze szkoły ogólnodostępnej do szkoły specjalnej?

Natalia Perek

Autor: Natalia Perek

Dodano: 5 września 2024
AdobeStock_280773588

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, mają możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół. To, jak poradzi sobie uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w szkole ogólnodostępnej w dużej mierze zależy od stopnia jego niepełnosprawności i zasobów szkoły. Co robić, gdy społeczność szkolna nie jest w stanie odpowiednio wesprzeć ucznia w codziennym życiu i nauce? Jak o tym rozmawiać z rodzicami?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Dlaczego rodzice dzieci z niepełnosprawnością intelektualną często decydują się na szkołę ogólnodostępną dla dziecka?
  • Jakie są główne różnice w funkcjonowaniu dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w szkole ogólnodostępnej w porównaniu do rówieśników bez niepełnosprawności?
  • Jakie wyzwania mogą napotkać uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w szkole ogólnodostępnej i jakie może to mieć konsekwencje dla ich rozwoju społecznego?
  • Jakie kroki należy podjąć przed rozpoczęciem rozmowy z rodzicami o potencjalnych trudnościach ich dziecka w szkole ogólnodostępnej?
  • Jak rozmawiać z rodzicami dzieci z niepełnosprawnością intelektualną o przejściu ze szkoły ogólnodostępnej do szkoły specjalnej?
  • Jak przygotować się do rozmowy z rodzicami o potrzebie zmiany środowiska edukacyjnego dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną?
  • Dlaczego otwartość na decyzję rodzica jest kluczowa w procesie poszukiwania najlepszego rozwiązania edukacyjnego dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną?

Pozostało jeszcze 89% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Jeśli nie masz jeszcze dostępu, załóż konto, a otrzymasz m.in.:

  • praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w realizacji doradztwa zawodowego w Twojej placówce
  • atrakcyjne graficznie materiały – scenariusze i karty pracy
Sprawdź ofertę »
       
               

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Natalia Perek

Autor: Natalia Perek

Psycholog, absolwentka psychologii klinicznej i zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim oraz czteroletniego, całościowego kursu psychoterapii w ramach Szkoły Psychoterapii Dzieci i Młodzieży przy Laboratorium Psychoedukacji i Ośrodku Regeneracja w Warszawie. Ukończyła również dwustopniowe Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Podyplomowy Kurs Arteterapii Polskiego Instytutu Ericksonowskiego. Pracowała jako psycholog w Oddziale Psychiatrii Dziecięcej. Obecnie prowadzi psychoterapię indywidualną dzieci i młodzieży oraz wsparcie rodzicielskie w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w SPZOZ oraz w Ambulatorium Stresu w Łodzi. Wielbicielka włóczęgi po lasach i polach.

Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 63

Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 63
Dostępny w wersji elektronicznej