Szkolne doradztwo zawodowe jest dedykowane dzieciom i młodzieży uczęszczającym do:
Doradztwo zawodowe w niepublicznej szkole podstawowej
Zajęcia z doradztwa zawodowego zaliczają się do obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Są one organizowane dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej, branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego i technikum. W przepisach nie wskazano, że doradztwo zawodowe jest organizowane tylko w szkołach publicznych. Oznacza to, że zajęcia z doradztwa zawodowego należy zapewnić obowiązkowo także uczniom niepublicznej szkoły podstawowej. Jest to zrozumiałe, uczniowie tych szkół również powinni zostać przygotowani do podejmowania decyzji o kierunku kształcenia i wyborze zawodu oraz do wejścia na rynek pracy.
Doradztwo zawodowe – dla których uczniów?
- przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego
- oraz szkoły, z wyjątkiem szkół artystycznych, tj.:
- szkół podstawowych,
- szkół ponadpodstawowych: branżowych I stopnia, techników, liceów ogólnokształcących
Wymienione wyżej jednostki systemu oświaty prowadzą zaplanowane i systematyczne działania w zakresie doradztwa zawodowego, w celu wspierania dzieci i uczniów w procesie:
- rozpoznawania zainteresowań i predyspozycji zawodowych oraz
- podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych, w tym przygotowania do wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu.
Żadne przepisy nie wskazują, aby obowiązek ten nie spoczywał na szkołach niepublicznych. Przeciwnie – obowiązują regulacje, które zobowiązują te szkoły do zapewnienia zajęć edukacyjnych, które są obowiązkowe w szkołach publicznych.
Szkoła niepubliczna w świetle przepisów prawa oświatowego
Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dni 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, szkołą niepubliczną (niebędącą szkołą artystyczną) jest szkoła, która:
- realizuje programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – również podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego;
- realizuje obowiązkowe zajęcia edukacyjne w okresie nie krótszym oraz w wymiarze nie niższym niż łączny wymiar poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych określony w ramowym planie nauczania szkoły publicznej danego typu;
- stosuje zasady klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów,
- prowadzi dokumentację przebiegu nauczania ustaloną dla szkół publicznych;
- w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – kształci w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego;
- zatrudnia nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych, posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych;
- stosuje organizację roku szkolnego ustaloną dla szkół publicznych.
Zapamiętaj!
- Uczniowie szkół niepublicznych uczestniczą w zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego.
- Statut szkoły niepublicznej określa organizację wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.
- W szkole niepublicznej na każdy rok szkolny opracowuje się program realizacji doradztwa zawodowego, uwzględniający wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego.
- Treści programowe z doradztwa zawodowego w szkołach niepublicznych określa rozporządzenie w sprawie doradztwa zawodowego.
Doradztwo zawodowe w niepublicznej szkole podstawowej
Skoro szkoły niepubliczne są zobowiązane do realizowania obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania, to oznacza to, że mają obowiązek realizacji zajęć z doradztwa zawodowego. Mają także obwiązek realizowania treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów klas I-VI. W tym przypadku doradztwo zawodowe jest realizowane na zajęciach edukacyjnych.
Przeczytaj również:
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) – art. 14 ust. 4, art. 26a.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).