Gry zawodowe. Zestaw trzech gier wspierających doradztwo zawodowe w szkole podstawowej

Marta Koch-Kozioł

Autor: Marta Koch-Kozioł

Dodano: 9 grudnia 2021

Gry zawodowe to zestaw trzech gier wykorzystujących dołączone karty. Gry można przeprowadzać w czasie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego, zajęć świetlicowych oraz na zajęciach z wychowawcą. Do zestawu dołączono karty – gotowe do wydrukowania i wycięcia.

ZAWODOWA ZGADULA

Instrukcja:

  1. Nauczyciel rozkłada karty na stole tak, aby hasła nie były widoczne. Na środku sali przygotowuje dwa krzesła.
  2. Spośród uczniów wybiera sędziego – osobę, która będzie czuwała nad prawidłowym przebiegiem zabawy. Prosi ją o zajęcie miejsca na środku sali.
  3. Nauczyciel dzieli klasę na dwa zespoły.
  4. Nauczyciel prosi chętnego ucznia z danego zespołu o wylosowanie karty. Uczeń siada obok sędziego. Jego zadaniem jest naprowadzenie grupy na odgadnięcie hasła zapisanego na górze karty. Ważne jest jednak, aby opisując dany zawód nie używać haseł, które znajdują się pod nazwą zawodu. Można stosować jedynie nazwy bliskoznaczne do tych, które zostały umieszczone na karcie. Nie można także używać słów, które w swojej budowie posiadają dane hasło (np. chlebak w zawodzie piekarz).
  5. Sędzia widzi kartę i sprawdza, czy zawodnik nie złamał zasady. Za każde użyte słowo z karty grupie odejmuje się punkt. Za odgadnięcie hasła zespół otrzymuje 2 punkty.
  6. Maksymalny czas na odgadnięcie karty wynosi 2 minuty. Czas liczony jest przez sędziego, a wynik punktowy zapisywany na tablicy.
  7. Wygrywa ta drużyna, która uzyska większą liczbę punktów.

KARCIANA HISTORYJKA

Instrukcja:

  1. Nauczyciel dzieli klasę na 6 zespołów. Każda grupa otrzymuje jedna kartę.
  2. Zadaniem grupy jest stworzenie krótkiej historyjki zawierającej wszystkie hasła znajdujące się na karcie. Historia musi zawierać minimum 180 wyrazów.
  3. Chętne grupy przedstawiają wyniki swoich prac na forum.

POZNAJMY SIĘ LEPIEJ

Instrukcja:

  1. Uczniowie dobierają się w pary. Każda para otrzymuje jedną kartę.
  2. Zadaniem pary jest zastanowienie się na czym polega dany zawód i gdzie można go wykonywać.
  3. Po upływie 10 minut (liczonego przez nauczyciela) uczniowie w parach muszą poznać pozostałe zawody. W tym celu przemieszczają się swobodnie po sali i rozmawiają ze sobą. Nauczyciel przekazuje, że po zapoznaniu się z pozostałymi zawodami zadaniem każdej z par będzie zadecydowanie z jakim innym zawodem mogliby lub chcieliby nawiązać współpracę. 
  4. Po upływie 20 minut pary wracają na swoje miejsce. Każda z par krótko opisuje swój zawód oraz wymienia zawód do współpracy. W kilku zdaniach uzasadniają swój wybór.
Słowa kluczowe:
doradztwo zawodowe

Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 57

Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 57
Dostępny w wersji elektronicznej