• WSZYSTKIE
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Obraz, grafika, fotografia w rękach doradcy zawodowego

    Wykorzystanie obrazu, grafiki i fotografii w doradztwie zawodowym opiera się na pracy z metaforą, która pełni kluczową rolę w procesie odkrywania siebie. Metafora, jako narzędzie, umożliwia dotarcie do głębszych warstw świadomości, pobudza kreatywność i rozwija wyobraźnię. Dzięki niej uczniowie mogą eksplorować swoje emocje, przekonania i aspiracje w sposób bardziej intuicyjny i subtelny, często unikając bezpośredniego odniesienia do siebie. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jak metafora i obrazy mogą pomóc uczniom w odkrywaniu swoich zainteresowań i predyspozycji zawodowych? Jakie ćwiczenia z wykorzystaniem fotografii, grafik i kart wspierają doradztwo zawodowe? Dlaczego praca z obrazem ułatwia rozmowę o przyszłości zawodowej uczniów, zwłaszcza tych, którzy mają trudność z werbalizacją swoich myśli?

Artykuły

  • Wykorzystanie modelu GROW w pracy z uczniami

    W pracy z uczniami warto stawiać na rozwój ich samodzielności i odpowiedzialności. Do tego przydatne są intuicyjne i proste w użyciu narzędzia. Jednym z nich jest model GROW, który warto wykorzystać w trakcie m.in. planowania, określania celów i rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jak model GROW pomaga uczniom w określaniu celów edukacyjnych i zawodowych? W jaki sposób można zastosować model GROW w planowaniu ścieżki kariery ucznia? Jakie pytania warto zadać uczniowi na każdym etapie modelu GROW? Jak model GROW wspiera samodzielność i odpowiedzialność uczniów w podejmowaniu decyzji? Jakie sposoby pracy z modelem GROW sprawdzą się w szkolnym doradztwie zawodowym?
  • Kim mogę zostać, gdy dorosnę? Scenariusz zajęć dla uczniów klas I–III

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–III: uczeń podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: rozbudzenie zainteresowań zawodowych u dzieci. Cele szczegółowe, uczeń: uświadamia sobie różnorodność zawodów, rozwija wyobraźnię i umiejętności wyrażania siebie poprzez obserwację obrazów i tworzenie opowieści. Metody pracy: burza mózgów, praca grupowa, role-play, praca indywidualna, rozmowa kierowana. Środki dydaktyczne: tablica i magnesy do przypinania obrazków, kredki i inne przybory do rysowania, kartki, przybory do rysowania, Zestaw ilustracji z zawodami (załącznik nr 1). Przewidywany czas realizacji: 45 min.
  • Materialne i niematerialne wyrazy uznania. Dzień Doceniania Pracownika 7 marca. Scenariusz zajęć dla uczniów klasy VII–VIII

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń uzasadnia znaczenie pracy w życiu człowieka; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: zapoznanie uczniów z różnymi formami doceniania pracowników oraz kształtowanie świadomości znaczenia korzyści materialnych i niematerialnych w życiu zawodowym. Cele szczegółowe, uczeń: rozróżnia i wymienia przykłady korzyści materialnych i niematerialnych w pracy zawodowej, analizuje systemy motywacyjne w różnych branżach zawodowych, określa własne preferencje dotyczące form motywacji w przyszłej pracy, dostrzega znaczenie niematerialnych form doceniania w budowaniu długoterminowej motywacji pracownika. Metody pracy: miniwykład, praca w grupach, metoda projektów, praca indywidualna. Środki dydaktyczne: tablica lub flipchart i markery, kartki i przybory do pisania, małe karteczki. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
  • Matematyka rekruta – co i jak się liczy? Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń analizuje kryteria rekrutacyjne do wybranych szkół w kontekście rozpoznania własnych zasobów; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: rozwijanie umiejętności obliczania punktów rekrutacyjnych oraz zrozumienie zasad punktacji, świadome planowanie wyboru szkoły ponadpodstawowej. Cele szczegółowe, uczeń: rozumie zasady przeliczania wyników egzaminów, ocen oraz osiągnięć dodatkowych na punkty rekrutacyjne, potrafi samodzielnie obliczyć liczbę punktów na podstawie przykładowych i przewidywanych wyników, identyfikuje kluczowe elementy wpływające na punktację, rozumie znaczenie świadomego planowania swojej ścieżki edukacyjnej. Metody pracy: miniwykład, ćwiczenia praktyczne, studium przypadku, dyskusja grupowa, praca indywidualna. Środki dydaktyczne: tablica lub flipchart, mazaki, Matematyka rekruta (załącznik nr 1) – dla każdego ucznia, kalkulatory (opcjonalnie). Przewidywany czas realizacji: 45 min.
  • Podróż po zawodowych wyspach – zawodowi odkrywcy. Scenariusz zajęć dla uczniów klasy IV–VI

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas IV–VI, uczeń opowiada o swoich planach edukacyjno-zawodowych; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: uświadomienie uczniom różnorodności zawodów oraz ich powiązań z zainteresowaniami. Cele szczegółowe, uczeń: poznaje różne grupy zawodów poprzez zabawę z motywem wysp, odkrywa własne zainteresowania i ich związek z przyszłymi zawodami, opowiada o swoich planach w sposób kreatywny. Metody pracy:• pogadanka, burza mózgów, praca indywidualna, praca plastyczna. Środki dydaktyczne: arkusze A3 lub większe – dla każdego ucznia, flamastry, kredki, tablica lub projektor do prezentacji wysp zawodowych (np. rysunki lub ilustracje wysp z zawodami), Zawodowe wyspy – odkrywamy nowe lądy (załącznik nr 1). Przewidywany czas realizacji: 45 min.
  • Na tropie zmian na rynku pracy. Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń wyszukuje i analizuje informacje na temat zawodów oraz charakteryzuje wybrane zawody, uwzględniając kwalifikacje wyodrębnione w zawodach oraz możliwości ich uzyskiwania; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: uczeń ma świadomość, jak zmiany technologiczne, społeczne i gospodarcze wpływają na rynek pracy. Cele szczegółowe, uczeń: poznaje wybrane zawody, które zanikły, są zagrożone lub przeobrażają się w wyniku technologii, globalizacji i innych czynników, doskonali umiejętności krytycznego myślenia i wyobraźni w kontekście przyszłości zawodowej, rozumie znaczenie edukacji i adaptacji do zmian. Metody pracy: burza mózgów, miniwykład, praca grupowa. Środki dydaktyczne: komputer z dostępem do Internetu, rzutnik, kartki A3, przybory do rysowania, Przykłady „dawnych” zawodów na fotografii (załącznik nr 1). Przewidywany czas realizacji: 45 min.
  • Twoja opowieść o obrazie może być opowieścią o tobie. Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń dokonuje autoprezentacji; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: doskonalenie umiejętności autoprezentacji i autoanalizy. Cele szczegółowe, uczeń: identyfikuje swoje zasoby i mocne strony na podstawie interpretacji obrazu, podejmuje rozważania nad swoimi zainteresowaniami oraz możliwymi kierunkami rozwoju, rozwija umiejętność autorefleksji i wnioskowanie w pracy z materiałem wizualnym. Metody pracy: praca z obrazem, analiza i interpretacja, praca indywidualna, dyskusja. Środki dydaktyczne: Opowieść o mnie (załącznik nr 1) – dla każdego ucznia, Obraz do analizy (załącznik nr 2), zdjęcia wykonane i wywołane/wydrukowane przez uczniów, arkusz A3, pisaki – dla każdego ucznia. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
  • Planowanie przyszłości – jak osiągnąć swoje cele zawodowe? Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń rozpoznaje swoje możliwości i ograniczenia w zakresie wykonywania zadań zawodowych i uwzględnia je w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).
  • Sketchnoting – rysunkowy sposób notowania i planowania

    Sketchnoting to sposób na notowanie, zapamiętywanie i prezentowanie najróżniejszych treści w formie wizualnej. Im więcej uczeń chce zapisać i zapamiętać, tym większej liczby słów musi użyć. Notatka lub plan stają się długie, trudniejsze do zapamiętania, a tym samym mniej przydatne. Jeżeli część słów zastąpi się symbolami graficznymi, treść staje się bardziej przejrzysta, atrakcyjna i zrozumiała. Plakat pt. „Sketchnoting – rysunkowy sposób notowania i planowania” promuje wśród uczniów wykorzystywanie wizualizacji – skutecznej mnemotechniki.
  • Konkurs dla doradców zawodowych – zapraszamy do zabawy!

    Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż krzyżówkę. Wpisz słowa w odpowiednie miejsca. Z ułożonej w odpowiedniej kolejności liter zapisanych na zielonych polach powstanie hasło. Wyślij je e-mailem na adres [email protected] do końca bieżącego miesiąca. Wygraj atrakcyjne nagrody.

Aktualnie przeglądasz

Marzec 2025 - Nr 67
DQ