• WSZYSTKIE
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Charyzmatyczność – nieuchwytna cecha osobowości. Czy można i czy warto uczyć się charyzmy?

    Charyzmatyczność kojarzy się często z cechą wrodzoną, czymś, co posiadają tylko nieliczni. To „błysk w oku, umiejętność skupiania na sobie uwagi i inspirowania innych. W rzeczywistości jednak charyzma nie jest wyłącznie darem natury, lecz kompetencją, którą można i warto rozwijać. Charyzma odgrywa istotną rolę w budowaniu relacji, skutecznej komunikacji i pewności siebie, a w doradztwie zawodowym te umiejętności mają szczególne znaczenie – wpływają na kierunek rozwoju kariery. Nauczyciele doradcy zawodowi mogą wspierać uczniów w rozwijaniu tej cechy. Z artykułu dowiesz się m.in.: Czy charyzmy można się nauczyć – i jak rozwijać ją krok po kroku? Jakie cechy naprawdę decydują o charyzmatyczności – i czy musisz być ekstrawertykiem? Jak nauczyciele i doradcy zawodowi mogą wspierać uczniów w budowaniu charyzmy? Dlaczego charyzma to kluczowa kompetencja w rozwoju kariery zawodowej?

Artykuły

  • Metoda Walta Disneya – kreatywny sposób rozwiązywania problemów

    Jednym z kluczowych zadań nauczycieli doradców zawodowych jest motywowanie uczniów do poszukiwania innowacyjnych i skutecznych sposobów rozwiązywania problemów. Warto w tym celu, nie tylko w pracy w szkole, skorzystać z metody Walta Disneya, nazywanej także strategią trzech krzeseł. Z artykułu dowiesz się m.in.: Na czym polega metoda Walta Disneya i jak wykorzystać ją do kreatywnego rozwiązywania problemów? Jakie znaczenie mają role Marzyciela, Realisty i Krytyka w analizie wyzwań i podejmowaniu decyzji? W jakich sytuacjach najlepiej sprawdza się strategia trzech krzeseł – w szkole, pracy i życiu codziennym? Jakie korzyści przynosi stosowanie tej metody w pracy z uczniami, zwłaszcza w doradztwie zawodowym? Jak praktycznie przygotować przestrzeń i proces, by metoda Disneya przyniosła najlepsze efekty?
  • Technikum – czy to szkoła dla mnie? Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV–VI

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas IV–VI: uczeń opowiada o swoich planach edukacyjno-zawodowych; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: uczeń poznaje specyfikę i zalety ukończenia technikum, rozważa własne predyspozycje i zainteresowania. Cele szczegółowe:Uczeń: wyjaśnia, czym wyróżnia się technikum na tle innych szkół ponadpodstawowych, poznaje zalety płynące z ukończenia technikum, potrafi wymienić przykładowe zawody i specjalizacje oferowane przez technika. Metody pracy: miniwykład, ćwiczenie w grupach, praca w parach, zapoznanie się z wywiadami online, karta pracy. Środki dydaktyczne: tablica/flipchart, kartki A4 i A3, Test: Moje spojrzenie na technikum (załącznik nr 1) – dla każdego ucznia, dostęp do Internetu. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
  • Dobre pierwsze wrażenie – pierwszy krok do sukcesu. Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń dokonuje autoprezentacji; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: uczniowie rozwijają umiejętność świadomego kształtowania swojego wizerunku podczas pierwszych chwil spotkania z nowymi osobami. Cele szczegółowe:Uczeń: identyfikuje cztery kluczowe elementy, które wpływają na pierwsze wrażenie (zgodnie z regułą 4 × 20), rozumie, jakie czynniki mogą negatywnie wpłynąć na odbiór naszej osoby przez innych, potrafi prowadzić konstruktywną dyskusję na temat znaczenia pierwszego wrażenia oraz możliwości zmiany negatywnego wrażenia. Metody pracy: pogadanka, burza mózgów, dyskusja kierowana, minidebata, praca indywidualna praca w grupach. Środki dydaktyczne: flipchart/tablica oraz markery, długopisy i kartki papieru A3, Pierwsze wrażenie to moja wizytówka (załącznik nr 1) – dla każdego ucznia. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
  • Na tropie charyzmy. Czym jest i czy ją posiadam? Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń dokonuje autoprezentacji; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: uczeń rozumie pojęcie charyzmy, identyfikuje swoje mocne strony i zastanawia się, jak może rozwijać swoje zdolności przywódcze i umiejętności interpersonalne. Cele szczegółowe:Uczeń: zna definicję charyzmy i jej kluczowe cechy, odkrywa własne predyspozycje związane z charyzmą, rozwija umiejętność autoprezentacji i budowania pewności siebie. Metody pracy: pogadanka z elementami storytellingu, dyskusja kierowana, praca indywidualna, w parach, praca grupowa, odgrywanie ról. Środki dydaktyczne: flipchart/tablica oraz markery, długopisy, kredki, Charyzma na celowniku (załącznik nr 1) – dla każdego ucznia. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
  • Jak zaplanować drogę do celu? Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV–VI

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas IV–VI: uczeń opowiada o swoich planach edukacyjno-zawodowych; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: uczniowie poznają sposoby i doskonalą umiejętność planowania drogi do osiągnięcia wyznaczonego celu. Cele szczegółowe:Uczeń: rozumie, czym jest cel i jakie powinien mieć cechy, potrafi wyznaczać cele zgodnie z metodą SMART, analizuje potencjalne trudności i sposoby ich pokonywania, określa kolejne kroki prowadzące do realizacji celu. Metody pracy: miniwykład, burza mózgów, dyskusja kierowana, praca indywidualna i praca w parach, analiza przypadku, praca z metaforą. Środki dydaktyczne: tablica/flipchart, Moja droga do celu – skuteczne planowanie (załącznik nr 1) – dla każdej pary. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
  • Kariera zawodowa w sporcie. Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV–VI

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas IV–VI: uczeń wymienia różne grupy zawodów i podaje przykłady zawodów charakterystycznych dla poszczególnych grup, opisuje różne ścieżki ich uzyskiwania oraz podstawową specyfikę pracy w zawodach; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: uczeń podaje przykłady zawodów związanych ze sportem, opisuje różne ścieżki ich uzyskiwania oraz podstawową specyfikę pracy. Cele szczegółowe:Uczeń: wymienia zawody związane ze sportem, wskazuje ścieżki prowadzące do wybranych zawodów, opisuje podstawowe obowiązki osób pracujących w danym zawodzie, dostrzega znaczenie różnych ról w świecie sportu, określa zalety i wady pracy w zawodach sportowych, współpracuje w grupie, rozwijając umiejętności komunikacji i pracy zespołowej, rozumie znaczenie przestrzegania praw człowieka i solidarności na świecie, ucząc się empatii. Metody pracy: miniwykład, dyskusja, burza mózgów, praca zespołowa, prezentacja, zabawa aktywizująca. Środki dydaktyczne: Karty zawodów sportowych (załącznik nr 1), pojemnik na losy (np. koperta, kapelusz, worek itp.), arkusze A4 lub A3 – dla każdej grupy. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
  • Burza mózgów marzycieli, realistów i krytyków. Metoda Walta Disneya w praktyce. Scenariusz zajęć dla uczniów klas VII–VIII

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII–VIII: uczeń dokonuje syntezy przydatnych w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej informacji o sobie wynikających z autoanalizy, ocen innych osób oraz innych źródeł; załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: rozwijanie umiejętności twórczego myślenia, planowania i krytycznej analizy poprzez zastosowanie metody Walta Disneya. Cele szczegółowe:Uczeń: rozumie trzy perspektywy myślenia (marzyciela, realisty i krytyka), potrafi generować kreatywne pomysły bez ograniczeń, umie planować działania, które pozwolą wdrożyć wybrane idee, analizuje potencjalne zagrożenia i wskazuje sposoby ich przezwyciężenia, rozwija umiejętność współpracy i skutecznej komunikacji w grupie. Metody pracy: praca w grupach, burza mózgów, symulacja ról, prezentacja wyników i dyskusja. Środki dydaktyczne: kartki i długopis – dla każdego ucznia i dla każdej grupy, Marzyciel, realista czy krytyk? (załącznik nr 1), mazaki, kleje, nożyczki oraz inne dostępne materiały plastyczne, tj. tektura, papier kolorowy czy rolki po papierze toaletowym – dla każdej grupy. Przewidywany czas realizacji: 60 min.
  • Bukiet moich atutów. Scenariusz zajęć dla uczniów klas I–III

    Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–III: uczeń podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach oraz podaje przykłady swoich mocnych stron w różnych obszarach; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cele główne: uczeń podaje nazwy zawodów związanych z roślinami i opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach, uczeń podaje przykłady swoich mocnych stron w różnych obszarach. Cele szczegółowe:Uczeń: zna i rozumie specyfikę różnych zawodów związanych z roślinami, wymienia główne zadania i czynności zawodowe charakterystyczne dla pracy florysty, potrafi określić zakres talentów, zdolności i predyspozycji zawodowych florysty, potrafi nazwać i wymienić swoje mocne strony, rozwija kompetencje związane z autoanalizą, twórczym myśleniem i zdolnościami manualnymi. Metody pracy: dyskusja, burza mózgów, praca zespołowa, praca indywidualna, ekspresja plastyczna. Środki dydaktyczne: Bukiet atutów (załącznik nr 1) – dla każdego ucznia, plastikowe lub papierowe słomki – około 3 szt. dla każdego ucznia, zielona bibuła, kleje w sztyfcie, nożyczki, kolorowe kredki lub flamastry. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
  • Plakat: Metoda Walta Disneya – spójrz na problem z różnych perspektyw

    Twórczy filmowiec Walt Disney ciekawie organizował swoje miejsce i sposób pracy. Starając się rozwiązać problem lub wykreować nowe pomysły przechodził przez trzy pomieszczenia wcielając się kolejno w role trzech różnych postaci: marzyciela, realisty i krytyka. Plakat promuje wśród uczniów kreatywny sposób generowania pomysłów i szukania rozwiązań problemu. Zwraca uwagę na korzyści, jakie niesie przyjęcie punktu widzenia innej osoby.
  • Konkurs dla doradców zawodowych – zapraszamy do zabawy!

    Rozwiąż rebus. Otrzymane hasło wyślij (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) e-mailem na adres: [email protected] do końca bieżącego miesiąca. Wygraj atrakcyjne nagrody.

Aktualnie przeglądasz

Kwiecień 2025 - Nr 68
68