Proponowane sytuacje dydaktyczne:
- WSZYSTKIE
- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
4. Zawód sekretarka. Karta pracy dla uczniów klas IV–VI
Cel główny: przekazanie informacji dotyczącej osoby pracującej w sekretariacie.
Cele szczeg ół owe:
Ucze ń :
- charakteryzuje zawód sekretarki,
- wymienia przybory, którymi posługuje się na co dzień sekretarka,
- określa predyspozycje, które powinna posiadać osoba pracująca w sekretariacie.
Metody pracy:
- praca w parach,
- praca indywidualna,
- miniwykład.
Ś rodki dydaktyczne:
- Praca sekretarki (załącznik nr 1 – dla każdego ucznia),
- dostęp do komputera – jedno stanowisko na parę,
- Informator o zawodach szkolnictwa branżowego, Ośrodek Rozwoju Edukacji – https://www.ore.edu.pl/wp-content/uploads/2021/01/informator-o-zawodach-szkolnictwa-branzowego.pdf [dostęp: 10.11.2022].
Przewidywany czas realizacji: 45 min.
Dla prowadzącego: optymalnie zajęcia powinny odbyć się w sali komputerowej.
1. Nauczyciel wita uczniów. Informuje, że 25 stycznia obchodzony jest Dzień Sekretarki i Asystentki. Prowadzącyprzekazuje uczniom, że na zajęciach zapoznają się z zawodem sekretarki, predyspozycjami, które powinna posiadać osoba pracująca w sekretariacie.
2. Nauczyciel wręcza uczniom załącznik nr 1. Prosi, aby każdy indywidualnie wypełnił kartę pracy. Po tej części zajęć łączy uczniów w pary (ale nie takie, które na co dzień siedzą razem w ławce). Następnie prosi, aby zajęli miejsce przy komputerach.
3. Zadaniem dwójek jest uzupełnienie części karty pracy przeznaczonej do pracy wspólnej, wykorzystując zasoby internetowe. Prowadzący podaje źródło – Informator o zawodach szkolnictwa branżowego.
Prowadzący przeprowadza miniwykład dotyczący charakteru pracy sekretarki.
Dla prowadzącego: praca sekretarki (asystentki) polega na czytaniu, segregowaniu i przekazywaniu korespondencji zgodnie z instrukcją kancelaryjną (zbiór zasad, jak zarządzać dokumentacją). Do obowiązków należy obsługiwanie połączeń telefonicznych, poczty elektronicznej, także archiwizacja dokumentów.
Sekretarka prowadzi także kalendarz spotkań swojego przełożonego, notuje podczas zebrań, sporządza protokoły. Może zajmować się obsługą delegacji służbowych pracodawcy (rezerwacja noclegu, transport). Podczas spotkań podaje ciepłe napoje, dba o poczęstunek. Podstawowym sprzętem, którym posługuje się na co dzień, jest telefon, komputer, drukarka, kopiarka, niszczarka do dokumentów. Zawodami pokrewnymi są urzędnik administracyjny, archiwista, pracownik administracyjny.
Karta pracy przeznaczona jest do pracy w parach i do pracy indywidualnej przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas IV–VI: uczeń wymienia różne grupy zawodów i podaje przykłady zawodów charakterystycznych dla poszczególnych grup, opisuje różne ścieżki ich uzyskiwania oraz podstawową specyfikę pracy w zawodach, załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325).