Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 8 lutego 2024
  Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego

W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, doradcy zawodowi i nauczyciele stają przed wyjątkowym wyzwaniem – jak przygotować uczniów do zawodów przyszłości, które zapewnią im stabilność zatrudnienia i satysfakcję zawodową? Cennym źródłem przydatnej w tym kontekście wiedzy jest opublikowana w styczniu Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy 2024.

Czym jest prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego?

Celem prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego jest wskazanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego. Prognoza jest podzielona na części – krajową i wojewódzką. Określa ona zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych, ułożonych alfabetycznie, zawodach.

Raport nie tylko wytycza ścieżki dla rozwoju szkolnictwa branżowego, ale staje się także drogowskazem dla doradców zawodowych.

Prognoza zawiera alfabetyczny wykaz 34 zawodów, które, ze względu na swoje znaczenie dla rozwoju państwa, będą cieszyć się szczególnym popytem.

Podział prognozy na analizę krajową i wojewódzką podkreśla, jak ważne jest dostosowanie edukacji do specyfiki lokalnych rynków pracy. Dzięki temu nauczyciele i doradcy mogą nie tylko inspirować uczniów do podążania za swoimi pasjami, ale także pomagać im w wyborze ścieżek edukacyjnych, które będą rezonować z lokalnym zapotrzebowaniem na pracę.

Dlaczego doradcy zawodowi powinni zapoznać się z prognozą zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego?

Znajomość aktualnych trendów rynkowych umożliwia nauczycielom i doradcom zawodowym skuteczniejsze kierowanie uczniów na ścieżki kariery, które nie tylko są obiecujące z perspektywy dzisiejszego rynku, ale będą również kluczowe w nadchodzących latach. Wiedza ta pozwala na tworzenie programów nauczania i doradztwa, które są dostosowane do szybko zmieniającej się rzeczywistości zawodowej.

Zachęcamy nauczycieli i doradców zawodowych do zapoznania się z dokumentem Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy 2024.

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 63

Nowoczesne Doradztwo Zawodowe nr 63
Dostępny w wersji elektronicznej